Sötét bőrű, kék szemű lehetett a britek őse

2018. február 07. 14:17

Érdekes eredményekre bukkantak a Cheddar-ember maradványait vizsgálva.

2018. február 07. 14:17

Sötét bőrű és kék szemű lehetett a britek őse egy új kutatás szerint, amely az eddigi legkorábbi brit ősemberlelet, a tízezer évvel ezelőtt a mai Nagy-Britannia területén élt Cheddar-ember maradványiból nyert DNS-minta vizsgálatával jutott erre a megállapításra. A Cheddar-ember maradványait, az eddigi legkorábbi brit teljes emberi csontvázat a Somerset grófságbeli Cheddar-szurdokban, a délnyugat-angliai Gough-barlang fedezték fel 1903-ban.A londoni Természettudományi Múzeum kutatóinak sikerült DNS-mintát venni a fül melletti koponyaterületről és a University College London (UCL) kutatóival karöltve a genetikai elemzés felhasználásával készítették el az ősember arcának rekonstrukcióját - számolt be róla szerdán a BBC News.

A legfejlettebb technológia segítségével elvégzett helyreállítás azt mutatja, hogy a 150 centiméter magas, húszéves kora táján elhunyt Cheddar-ember sötét bőrű, kék szemű és sötét, göndör hajú volt. Ez a megjelenés jellemző volt a kőkorszakbeli Európában. Az eredmény azt az elméletet erősíti, hogy a világos bőrű modern európai ember csak később jelent meg és vált uralkodóvá a térségben. Az elemzés egyúttal értékes betekintést nyújt a legutóbbi jégkorszak után Nagy-Britannia területén letelepedett első emberekről. A Cheddar-ember genetikai elemzését hamarosan egy tudományos folyóiratban is publikálják, emellett a brit Channel 4 tévécsatorna dokumentumfilmet is készít The First Brit, Secrets Of The 10,000-year-old Man (Az első brit, a 10 ezer éves ember titkai) címmel. A Cheddar-ember csontvázát Chris Stringer professszor, a londoni Természettudományi Múzeum vezető tudósa tanulmányozta az elmúlt 40 évben. A rekonstrukcióval kapcsolatban elmondta: néhány éve még el sem tudtak volna képzelni egy ilyen tudományosan megalapozott eredményt. Az ősember koponyáján talált törések arra utalnak, hogy erőszakos halált halhatott. Azt nem lehet tudni, hogyan került a barlangba, lehetséges, hogy törzsének más tagjai fektették oda.

A Cheddar-ember genomja arról árulkodik, hogy szoros rokonságban lehetett más mezolitikus egyedekkel, a nyugati vadászó-gyűjtögető emberekkel, akik maradványait Spanyolországban, Luxemburgban és Magyarországon találták meg. A 10 ezer éves brit fejét egy dán művészpár, Alfons és Adrie Kennis, a paleontológiai modellkészítés specialistái alkották meg a genetikai vizsgálat és a rendelkezésre álló koponya alapján. A sápadt bőrszín mintegy 6 ezer éve érkezhetett meg Nagy-Britanniába a Közel-Keletről bevándorló emberekkel, akiknek világos volt a bőre és barna a szeme. A tudósok nem biztosak abban, hogy miért volt világos a bőre ezeknek a mezőgazdasággal foglalkozó embereknek. Köze lehetett hozzá, hogy gabonaalapú táplálkozásukban kevés volt a D-vitamin, ezért ezt a fontos tápanyagot a napfényből a bőrükön keresztül kellett felvenniük. Lehet, hogy más tényezők is közrejátszottak a bőr alacsony pigmentációjának kialakulásában az elmúlt tízezer évben, de a legtöbb tudós efelé a magyarázat felé hajlik - mondta el Mark Thomas genetikus professzor, az UCL tudósa. A genetikai vizsgálat azt is kiderítette, hogy a Cheddar-ember felnőttként nem tudta megemészteni a tejet. Ez a képesség csak jóval később, a bronzkorban terjedt el.

A Cheddar-ember genetikai vizsgálatát már az 1990-es évek végén is megkísérelték, akkor Brian Sykes, az Oxfordi Egyetem néhai genetikusa vett mintát a maradvány zápfogaiból. Az ősi genetikai információt aztán összevetette a Cheddar faluban élő 20 ember DNS-ével és két egyezést is talált. 

(MTI)

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. február 07. 17:59
"A genetikai vizsgálat azt is kiderítette, hogy a Cheddar-ember felnőttként nem tudta megemészteni a tejet." Számít? Az ősemberek még nem fogyasztották más fajok tejét. Tízezer éve Britanniában még csak a kutya lehetett háziállat.
Akitlosz
2018. február 07. 17:56
"A sápadt bőrszín mintegy 6 ezer éve érkezhetett meg Nagy-Britanniába a Közel-Keletről bevándorló emberekkel, akiknek világos volt a bőre és barna a szeme." A közel keletiek voltak a világos bűrőek, az európaiak meg a sötét bőrűek? Ez valami vicc akar lenni? A bőrszín az éghajlattól függ hosszú távon. Ahol sokat és erősen süt a Nap ott a fekete bőrszín az előnyös, ahol pedig keveset és gyengén süt a Nap ott a fehér, ugyanis a bőr álíltja elő a D vitamint napsugárzás hatására,d e egyben véd is attól. A fekete bőr jobban véd a Nap káros sugaraitól, de alig állít elő D vitamint. A fehér bőr alig véd a Nap sugaraitól, de sok D vitamint állít elő. Úgyhogy a fehér bőrű ember északi vidékeken alakult ki, a Közel-Keletnél biztosan északabbra. Azon a vidéken a barna bőr az optimális.
Akitlosz
2018. február 07. 17:50
A Neander-völgyiek viszont fehér bőrűek voltak. S minden ma élő emberben van a neandervölgyiek génjeiből, kivéve a négereket, ez a lényeg. Különben nehéz elhinni, hogy a pár tízezer éve már Európában élő homo sapiensek még nem fehéredtek ki tízezer évvel ezelőttik sem, úgy néztek ki, ahogyan 50 000 évvel ezelőtt is, de aztán hirtelen pár ezer év alatt gyorsan megváltoztak. Nyilván akadtak emberek akikre ez igaz volt, de az egész populációra ezt kijelenteni nem tűnik megalapozottnak.
Akitlosz
2018. február 07. 17:45
Egyetlen egy ember vizsgálatából nem szabad ilyen általános következtetést levonni. Ha tízezer év múlva vizsgálnak egy mai "brit" embert, akkor kijelentik, hogy a britek őse fekete bőrű néger volt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!