Zelenszkijnek lépnie kell: legnagyobb szövetségesüknek is egyre inkább elege van az ukránokból
Pedig néhány nappal ezelőtt az ukrán elnök tanácsadója pozitív példaként beszélt az országról.
Ferenc pápa elismerte az erények hősies gyakorlását Stefan Wyszynski lengyel bíboros boldoggá avatási ügyében, ezzel végső szakaszába léphet az eljárás.
Záró szakaszába léphet Stefan Wyszynski bíboros, lengyel prímás (1901-1981) 1983-ben kezdeményezett boldoggá avatási pere, miután Ferenc pápa megállapította, hogy a prímás „hősi fokon gyakorolta a keresztény erényeket” – jelentette kedden a hivatalos vatikáni közleményre hivatkozva a lengyel sajtó.
A kommunizmus idején megfontolt helytállást tanúsító, Lengyelországban az „évezred bíborosának” nevezett Stefan Wyszynski boldoggá avatási eljárásának lengyelországi része tavaly novemberben ért véget, azóta a vatikáni Szentté Avatási Ügyek Kongregációja vizsgálja az ügyet. A zárószakasz során még egy, a néhai prímás égi közbenjárására történt csodát kell megállapítani. Ez ügyben jelenleg egy 19 évesen meggyógyult lengyel lány esetét vizsgálja a Szentszék. Amennyiben az orvosi szakértők, majd a bíborosok megerősítik a természetes módon meg nem magyarázható gyógyulás hitelességét, a pápa megerősíti a boldoggá avatás jogosultságát, és dönt ennek időpontjáról.
Wyszynskit 1924-ben szentelték pappá, majd 1946-ban püspökké. Az 1944-es varsói felkelés idején a lengyel szabadságharcosok egyik lelkipásztoraként szolgált. XII. Piusz pápa 1948-ban nevezte ki lengyel prímássá. Az 50-es években egyre intenzívebbé váló egyházüldözések közepette Wyszynski elérte a lengyel püspöki kar és az államhatalom közötti kompromisszumos – egyebek között az egyházi iskolák működését, valamint a kórházi, fegyintézeti lelkipásztorkodást lehetővé tevő - egyezmény létrejöttét. 1953 elején bíborosi címet kapott a Vatikántól. Ugyanezen év szeptemberében a kommunista belbiztonság internálta, koncepciós pert akartak indítani vele szemben, ez azonban meghiúsult.
Fogságában Wyszynski a nemzet lelki megújulását célzó nagyszabású lelkipásztori programon kezdett gondolkodni, konspirációs úton terjesztett kezdeményezésére Lengyelországot 1956 augusztusában a czestochowai kegyhelyen Szűz Mária oltalmába ajánlották. 1956 októberében nyerte vissza szabadságát, a Lengyel Egyesült Munkáspárt első titkára, Boleslaw Bierut, „a lengyel Sztálin” halálát követő politikai enyhülés során. A Varsóba visszatért prímás folytatta a lengyelországi kereszténység felvételének 1000. évfordulójához kapcsolódó, 1966-ban tetőző lelkipásztori programját.
A főpap részt vett II. vatikáni zsinat munkálataiban, és 1965-ben egyik aláírója volt a kölcsönös kiengesztelődésre felhívó levélnek, amelyet a zsinaton jelen lévő lengyel püspökök a német egyházi vezetőknek adtak át. 1981 júliusában bekövetkezett halála után a varsói székesegyházban helyezték örök nyugalomra.
(MTI)