Dokumentumfilm készült a dunaszerdahelyi futballklub történetéről
A szlovákiai magyarok legnagyobb közössége a DAC-szurkolóké, az egyesület a felvidéki magyarság megmaradásának és identitásának szimbóluma.
Az egyiptomi kopt keresztények közösségeit, üldöztetéssel és szenvedéssel teli mindennapjait mutatja be az új magyar dokumentumfilm.
A film egyik alkotója, Siklósi Beatrix beszélt arról a missziós útról, amelyen Böjte Csaba ferences és Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetessel, valamint Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselővel vett részt. A film a kopt keresztények élethelyzeteire világít rá sok interjúval, és egy szinte teljesen ismeretlen világot mutat be a magyar nézőknek.
Siklóssy Beatrix elmondta, hogy missziójuk során találkoztak Ermia kopt püspökkel és a Remete Szent Antal kolostor szerzeteseivel. Az alkotók jártak abban a templomban is, ahol 2016 decemberében terroristák robbantottak. A merénylet után felvételek készültek a templom romjairól. Az egyik képkockán sugárzó női alak tűnik fel, amelyet a koptok Szűz Mária-jelenésként értelmeznek. Az alkotók megtekinthették a Kopt Kulturális Központban kialakított speciális múzeumot is, amely a terrortámadások mártírjainak állít emléket, valamint beszélgettek olyan emberekkel, akik családtagjaikat veszítették el a támadásokban.
Egyiptomban mintegy 15 millió kopt keresztény él, közülük mintegy 70 ezren hulladékok összegyűjtéséből, szortírozásából és eladásából tartják fenn magukat. A szemétlerakó melletti sziklákba vájt épületekben élnek elképzelhetetlenül mély nyomorban. Körülményeik ellenére arcuk bizakodó, istenhitük szilárd. Történelmük során megszokták, hogy üldözöttek a saját hazájukban, és nem érezhetik magukat teljes jogú állampolgároknak.
Böjte Csaba egy kairói árvaházat is felkeresett és a jövőben szeretné a kapcsolatot ápolni az ott élő gyermekekkel. Sajgó Szabolcsot az foglalkoztatja, hogy a koptok hogyan képesek megmaradni egy muszlin közösségben, valamint lehetséges-e párbeszéd muzulmánok és keresztények között. Hölvényi György a keresztényüldözéssel és a vallások közti párbeszéddel foglalkozik az Európai Parlamentben. Azért küzd, hogy ezek az ügyek a nemzetközi politika porondján is előtérbe kerüljenek.
(MTI)