Miért indítottak egy vállalkozási intézetet (Center for Innovation and Entrepreneurship) a Quinnipiac Egyetemen?
A pontosság kedvéért: az intézetet nem én indítottam, engem pusztán arra kértek, hogy vezessem és építsem fel. A Quinnipiac egy kicsi, független magánegyetem. Kilenc iskolánk van, az első orvosi évfolyamunk és a második mérnökévfolyamunk most végzett májusban. Az egyetem elnöke időközben úgy döntött, márkaépítésbe kell fogni, hogy reagáljunk a jövőre, s megkülönböztessük magunkat másoktól. Az elnök szerint mi az egyetemi oktatás „harmadik útja” vagyunk.
Az eddigi két út a kutatásközpontú, illetve a tanításközpontú módszer volt. Nem nehéz kitalálni, mi a harmadik út: a kettő egyensúlya.
A márkaépítésben ugyanakkor fontos szerepet játszik az innováció és vállalkozástudomány is. Ezért kezdtük el két éve felépíteni az Innovációs és Vállalkozási Központot, ami összeköti az egyetem különböző szakjait. Ha van egy ötleted, mint mérnök, itt találkozhatsz a marketing, a pénzügy, a design területéről másokkal, és csapatot alkothattok, hogy megvalósíthassátok az ötleteiteket.
Megosztaná velünk a kedvenc innovációit?
Még csak két éve létezünk. De ez alatt összegyűjtöttünk 3,7 millió dollárt. Az a célunk, hogy vállalatok induljanak el. Így szemeszterenként húsz projektet választunk ki, amin dolgozunk. Van egy betegség, amit, ha nem diagnosztizálnak, a gyermek meghal a születése utáni első négy napban. Gyógyítani nem lehet, kezelni is csak ún. parentális táplálással, ami viszont egyben halálos ítélet is. A beteg gyerekeknek öt éven belül bél- es májátültetésre lesz szükségük. Az egyik gyógyszerfejlesztésünk viszont éppenséggel a belek helyreállítását szolgálja, ezzel elkerülve az egyebként nagyon kockázatos beavatkozást. Egy másik, rákkal kapcsolatos biomarker-fejlesztésünk is készül, ami a mostani hat hónap helyett azonnal megmondja, hogy egy bizonyos kezelés sikeres lesz-e vagy sem. Van magyar eredetű projektünk is, aminek a kitalálója Magyarországról jött az egyetemre Fulbright-ösztöndíjjal, és az intézet asszisztenseként dolgozott. Az ő terméke a napleégés veszélyeire hívja fel a figyelmet és előrejelzést ad, hogy mennyi idő alatt égsz le a napon. Sőt az intézet következő asszisztensei is magyarok lesznek, mivel most fejeződtek be a tárgyalások arról, hogy az asszisztensi feladatok mindig a magyar Fulbright-ösztöndíjas fogja ellátni.