Nem hallgatnak a románok a magyar ellenzékre, tömegével hagyják el hazájukat
Magyarországra tízezrek költöznek Romániából, Romániába hazánkból szinte senki sem.
Minden nagyon szép, minden nagyon jó, csak a németek nem eléggé befogadók: ez a summázata a német Bertelsmann Alapítvány egy németországi muszlimok integrációjáról szóló tanulmánynak. A Neue Zürcher Zeitung által megszólaltatott szakértő kételkedik az adatokban.
A németországi muszlimok integrációjáról közölt tanulmányt a német Bertelsmann Alapítvány – írja a Neue Zürcher Zeitung. Az augusztus végén megjelent, 72 oldalas tanulmány szerint a németországi muszlimok 96 százaléka kötődést érez az új hazához, 78 százalékuk kapcsolatban áll más vallású emberekkel, és a muszlimok körében alacsonyabb a munkanélküliség, mint a nem muszlimok között – szólnak a közölt adatok.
A Bertelsmann tanulmánya szerint ugyanakkor a született németek közöl minden ötödik nem kíván muszlimokat a saját szomszédságába, a „nagyon vallásos” muszlimok pedig hátrányban vannak a munkaerőpiacon.
Megszépített jelen
A Neue Zürcher Zeitung szerint azonban egyoldalú a tanulmány, a muszlimok integrációjáról pedig megszépített összképet közöltek. A német Szövetségi Munkaügyi Ügynökség szerint például a munkanélküliek 43 százalékának migrációs háttere van.
A svájci lap megszólaltatta Ruud Koopmanst, a berlini Humboldt Egyetem szociológia- és migrációkutató professzorát, aki 2016-os tanulmányában azt állapította meg, hogy a muszlimok egész Európában kevésbé vannak integrálva a munkaerőpiacba, mint a többségi társadalmak tagjai. Koopmans szerint a Bertelsmann olyan számokat közölt, amelyek minden más statisztikának ellentmondanak. „Ezek fantáziaszámok, amik nem reprezentatívak” – fogalmaz a professzor, aki szerint nem is lett volna szabad közölni ezeket a számokat. Koopmans szerint a muszlimok munkaerőpiaci hátránya nem a diszkriminációból fakad, hanem abból, hogy hiányos a nyelvtudások és tradicionálisabb a világfelfogásuk. Így például a muszlim nők kisebb arányban vállalnak munkát.
A Bertelsmann tanulmánya a vallási meggyőződést olyan kérdésekkel vizsgálta, miszerint „mennyit meditálnak” a válaszadók, vagy „milyen gyakran érzik magukat egynek a mindenséggel” – ami az NZZ szerint inkább ezoterikus szemináriumokba, nem pedig vallási kutatásba valók.
Mi a fontos?
A svájci lap emlékeztet: a Németországban élő 4,7 millió muszlim 59 százaléka török származású. A német törökök körében a münsteri egyetem készített tavaly egy kutatást, mely szerint a megkérdezettek 47 százaléka azt vallja, a vallása parancsai fontosabbak számára, mint a német törvények; 32 százalékuk szerint vissza kellene építeni Mohamed korának társadalmi rendjét; 23 százalékuk nem fogna kezet a másik nem képviselőivel; és 21 százalékuknak van negatív érzésük a zsidókkal szemben. A fundamentalizmus témáját a Bertelsmann kutatása nem is boncolgatta.
A Neue Zürcher Zeitung verdiktje a tanulmányról: „A Bertelsmann-kutatás olyan benyomást közöl, hogy minden rendben van, eltekintve néhány rasszista némettől, de olyanok mindig is akadtak. A legtöbb médium köszönettel közli a hírt. A Bertelsmann szép világa részben Németország szép világa”.