Szoboszlaiék páholyból figyelték a riválisokat: bukott a City, nyert a Barca, megszenvedett a Milan
Mandiner-összefoglaló a labdarúgó Bajnokok Ligája 6. fordulójának szerdai játéknapjáról.
A katalán rendőrség szerint egymillióan, de még Madrid szerint is 350 ezren vonultak fel hétfőn este Barcelonában a katalán függetlenség mellett kiállva. A spanyol kormány szerint alkotmányellenes referendumot október 1-jén tartják.
Nagyszabású felvonulást tartottak hétfőn este Barcelonában, amelyen a résztvevők megerősítették, hogy október 1-én Katalónia megtartja a függetlenségéről szóló referendumot, a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztő határozata ellenére.
Diada del Sí
A transzparenseket, zászlókat lengető embertömeg megtöltötte a belvárosi utcákat, amelyek házait a katalán függetlenséget szimbolizáló sárga-piros csíkos és kék alapon fehér csillagos lobogókkal díszítettek. Az ablakokba, erkélyekre Sí (Igen) feliratú transzparenseket is akasztottak.
„Függetlenség”, „Szavazni akarunk” – skandálta a tömeg, amelynek létszámáról egymásnak ellentmondó adatokat közöltek a különböző szervek. A barcelonai városi rendőrség szerint 1 millióan vonultak fel, míg spanyol kormány helyi képviselete szerint 350 ezer voltak.
A látványelemekben bővelkedő, jól koreografált eseményen a tömeg egy hatalmas keresztet formázott meg az egyik útkereszteződésben, ezzel szimbolizálva az ikszet, amelyet a szavazólapon kell a kiválasztott rubrikába tenni, és jelképezve az egységes kiállást a voksolás mellett. A felvonulás végén pedig négy különböző színű óriási transzparenst emeltek a magasba, négy különböző üzenettel: Szervusz új ország, Szervusz köztársaság, Szervusz Európa, Szervusz világ.
A katalán függetlenségi mozgalmak 2015 óta rendezik meg a Diada elnevezésű eseményt a katalán nemzeti ünnepen, amelyet idén a Diada del Sí (Az igen ünnepnapja) néven hirdettek meg, mint az utolsó ilyen eseményt a Spanyolországtól elszakadás előtt.
A katalán nép szavazni akar!
A felvonulás kezdetén egy perc néma főhajtással emlékeztek az egy hónappal ezelőtti barcelonai és cambrilsi terrortámadás áldozataira, majd felcsendült a katalán nemzeti himnusz, az Els Segadors.
A színpadon ezt követően zenészek és felszólalók váltották egymást, utóbbiak mind a katalánok népszavazáshoz való jogáról beszéltek. Köztük volt két Nobel-békedíjas, a tunéziai Ahmed Galai, és az argentin Adolfo Pérez Esquivel is, utóbbi videóüzenetet küldött a résztvevőknek.
„Engedetlenségünket fejezzük ki minden bíróságnak, és törvénynek, melyek csak hazájuk oszthatatlan egységét keresik” – jelentett ki Jordi Sánchez, a Katalán Nemzetgyűlés (ANC) nevű civil politikai szervezet elnöke, amely az esemény egyik főszervezője.
A spanyol hatóságoknak az üzente: ha a szavazóurnákat keresik, megtalálják október 1-én a szavazóhelyiségekben. „Mi mást kell tennünk, hogy megértsék, a katalán nép szavazni akar” – nyilatkozta a felvonulás végén újságíróknak Carles Puigdemont, katalán elnök hangsúlyozva, hogy az utolsó percig készek tárgyalni a spanyol kormánnyal a népszavazás feltételeiről.
A spanyolok szerint alkotmányellenes
A spanyol kormány kezdettől fogva, vagyis már évek óta elutasítja autonóm régiója függetlenségi törekvéseit, és az arról tartandó népszavazást. Madrid szerint a katalán referendum sérti a spanyol nemzet egységét, szuverenitását, és arról csak egy országos népszavazás dönthet, ezt azonban a katalán vezetés nem fogadta el.
A két kormány csatározása a bíróságokon és a katalán parlamentben zajlik. Utóbbi, a függetlenségpárti többség támogatásával expressz módon, mindössze néhány óra alatt fogadta el a múlt héten a népszavazást szabályozó törvényt, és a Katalónia elszakadását előkészítő jogszabályt.
A spanyol kormány mindegyiket a spanyol alkotmánybíróságon támadta meg. A katalán kormány viszont közölte: ettől függetlenül mindenképpen megtartja a referendumot.
(MTI)