Fellélegezhet Magyarország Trump bejelentése után: ez még a NATO-kapcsolatra is hatással lesz
Jó hír érkezett Magyarország számára.
Nem tartozna a NATO-alapszerződés kollektív védelemről szóló cikkelyének hatálya alá egy észak-koreai támadás az Egyesült Államok külbirtokát képező Guam szigete ellen – közölte egy NATO illetékes csütörtökön. Észak-Korea az utóbbi napokban jelentette be, „komolyan mérlegeli”, hogy csapást mér Guam szigetére.
Az Egyesült Államok csendes-óceáni külbirtokát képező Guam szigete jogilag nem számít az Egyesült Államok részének, és más szempontból sem tartozik a NATO-alapszerződés ötödik cikkelyének hatálya alá, így nem vonatkozik rá a kollektív védelmi garancia – vélekedik a NATO névtelenséget kérő illetékese.
Mint mondta, az esetleges katonai válaszlépések ezért kizárólag a szervezet tagállamainak politikai döntésén múlnának.
A NATO-t létrehozó, 1949-ben aláírt szerződés ötödik cikkelye automatikus szolidaritást ír elő, azaz a tagállamoknak az egyik szövetséges ellen indított támadást valamennyiük ellen irányuló agressziónak kell tekinteniük. A hatodik cikkelyben ugyanakkor kitértek rá, hogy ez a NATO-tagok területére vagy a joghatóságuk alá tartozó szigetekre, illetve a fegyveres erőikre vonatkozik az észak-atlanti térségben a Ráktérítőtől északra.
Guam az Egyesült Államok legtávolabbi területe a Csendes-óceánon. A sziget, ahol amerikai katonai támaszpont működik, légvonalban 3300 kilométerre fekszik Észak-Koreától, és így földrajzilag közelebb van Ázsiához, mint a legközelebbi amerikai szövetségi államnak számító Hawaii-hoz.
Az utóbbi napokban kiéleződött a feszültség az Egyesült Államok és Észak-Korea között. Donald Trump amerikai elnök „tűzzel és haraggal” fenyegette Phenjant, amely erre válaszul közölte: „komolyan mérlegeli”, hogy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáival csapást mér Guam szigetére.
(MTI)