Sem harci rakétahajtómű-technológia, sem kész hajtóművek nem juthattak Ukrajnából Észak-Koreába – állította keddi kijevi sajtótájékoztatóján Jurij Radcsenko. Ezen állásfoglalásával az ukrán állami űrhivatal vezetője a The New York Times című amerikai lapban közölt információkat cáfolta. Radcsenko leszögezte, hogy Ukrajna betartja a katonai technológiák átadására vonatkozó nemzetközi korlátozásokat.
Amerika hírei
Az újság amerikai szakértőkre hivatkozva azt írta, hogy Oroszországból és Ukrajnából is juthatott Észak-Korea olyan technológiához, illetve alkatrészekhez, amelyeknek köszönhetően a közelmúltban sikeres kilövéseket hajtott végre interkontinentális ballisztikus rakétákkal. Radcsenko kiemelte, hogy a múlt hónapban Phenjan által sikeresen végrehajtott rakétakilövések csak úgy valósulhattak meg, hogy Észak-Koreának a birtokába került a rakétahajtóműhöz való üzemanyag előállításának technológiája, amellyel Ukrajna nem rendelkezik, csak Oroszország és Kína.
A tisztségviselő kijelentette, hogy Oroszországnak minden alapja és lehetősége megvan arra, hogy rakétahajtóműveket, illetve technológiát adjon át Észak-Koreának, hiszen – mint mondta – Moszkva „baráti” kapcsolatokat ápol Phenjannal, valamint Oroszország 7-20 darab Ciklon-2 és Ciklon-3 típusú rakétával rendelkezik. Radcsenko elismerte, hogy Ukrajna 2001-ig valóban gyártott olyan rakétahajtóműveket, amelyekről a The New York Times írt, de leszögezte, hogy valamennyit beépítették az említett Ciklon-2 és Ciklon-3 típusú rakétákba, és valamennyit leszállították Oroszországnak.
Ukrajna válasza