Példaképéről és az esti programjáról is mesélt a köztársasági elnök (VIDEÓ)
Sulyok Tamás több személyes kérdésre is válaszolt a közösségi oldalán.
Emmanuel Macron szerda délután ismertette új francia kormányának összetételét. A politikai egyensúly, valamint a férfiak és a nők egyenlő arányának megtartásának érdekében történtek a változtatások. Nő vezeti az igazságügyi és a védelmi minisztériumot is.
Emmanuel Macron új francia kormányának összetételét az Elysée-palota titkára ismertette szerda délután. A korrupciós gyanú miatt távozó négy tárcavezető helyére a politikai egyensúly, valamint a férfiak és a nők egyenlő arányának megtartása mellett nevezték ki az új kormánytagokat – írta az Euronews. Az alkotmánytanács tagja, Nicole Belloubet került az igazságügyi tárca élére, mely posztot korábban a centrista Francois Bayrou a Demokrata Mozgalom (Modem) vezetője töltötte be.
A védelmi minisztériumot az állami vasúttársaság igazgatója, Florence Parly veszi át, miután a Demokrata Mozgalom egy másik tagja, Sylvie Goulard kedden tudatta, nem folytatja az új kabinetben. Francois Bayrou „jobbkeze”, Marielle de Sarnez, Európa-ügyi miniszter szintén távozott, a tárcát Nathalie Loiseau, az elitképzőnek számító ENA igazgatónője fogja irányítani.
A területfejlesztési miniszter, Richard Ferrand is lemondott posztjáról. Emmanuel Macron azt kérte az egyik legközelebbi politikustársának számító Ferrand-tól, akivel együtt alapította a mozgalmát, hogy az elnöki párt, a Köztársaság lendületben (LREM) frakcióvezetője legyen a nemzetgyűlésben. Az ő helyét Jacques Mézard veszi át, aki eddig az agrártárcát vezette, amelynek élén mostantól Stéphane Travert volt szocialista képviselő áll.
A lemondások hátterében az áll, hogy az ügyészség gyanúja szerint a Modem egyik politikusa olyan európai parlamenti asszisztenseket alkalmazott, akik nem az EP-ben, hanem Franciaországban dolgoztak.
A többi kulcstárca élén nem történt változás, a belügyminiszter a szocialista Gérard Collomb, a külügyminiszter a szintén szocialista Jean-Yves Le Drian maradt, míg a gazdasági minisztérium élén a jobboldali Bruno Le Maire áll, akinek tárcáját több jobboldali államtitkárral erősítette meg az államfő.
Az új francia kormánynak – amely csütörtök délelőtt tartja első ülését – a miniszterelnökkel együtt öt jobboldali, hat baloldali, két LREM-es és két modemes tagja van, a többiek technokraták, nem kötethetők egyetlen párthoz sem.
(MTI / Euronews)