Zöldpolitikai nagyüzem van Magyarországon
A Budapesti Nyilatkozat megvalósítása talán az EU számára is jó alkalmat teremt, hogy újragondolja a zöld átállás programját.
Antónió Guterres azonnali konkrét intézkedéseket is javasolt: a tengeri természetvédelmi területek bővítését, a halászat újraszabályozását, a vizek megtisztítását, bizonyos vidékeken a turizmus megszüntetését.
António Guterres ENSZ-főtitkár az óceánok megmentésére szólított fel egy „világkatasztrófa elkerülése” érdekében a világszervezet New York-i székházában hétfőn kezdődött, az óceánokkal és a tengerekkel foglalkozó nemzetközi konferencia megnyitóján. Beszédében Guterres arra buzdította a világ országait, hogy tegyék félre saját érdekeiket és tegyenek meg mindent az óceánok és a tengerek megmentése érdekében. „Félre kell tennünk a rövidtávú hasznot a hosszútávú nyereség érdekében” – fogalmazott az ENSZ-főtitkár. Hangsúlyozta: „az óceánok megőrzése magának az életnek a megőrzését jelenti”. Guterres azonnali konkrét intézkedéseket is javasolt: a tengeri természetvédelmi területek bővítését, a halászat újraszabályozását, a vizek megtisztítását, bizonyos vidékeken a turizmus megszüntetését.
Az öt napig tartó óceánkonferencia a maga nemében az első ilyen jellegű nemzetközi tanácskozás. Célja, hogy rávilágítson az óceánok, tengerek és tengeri erőforrások védelmének fontosságára és az erőforrások okos és fenntartható felhasználására. A konferencia célkitűzései között szerepel egy olyan hosszútávú stratégia kidolgozása, amely megfordíthatja az óceánok és a tengerek vizének, élővilágának és egész környezetének hanyatlását. Beszédében maga António Guterres is utalt a többi között arra, hogy a klímaváltozás miatt a korallzátonyok kifehérednek, a tengerek vizét az emberek műanyaghulladékokkal szennyezik, sok vidéken pedig a túlhalászás következményeivel – például a tápláléklánc megváltozásával – kell számolni.
A konferencia végén a résztvevők várhatóan akciótervet is elfogadnak.
(MTI)