Lex CEU: berendelte a külügy a kanadai nagykövetet

2017. május 05. 09:58

A külügy berendelte a kanadai nagykövetet, mert az a lex CEU kapcsán közzétett nyilatatkozatában az szerepelt: a kanadai kormány komolyan aggódik a magyarországi akadémiai szabadság miatt. A tárca szerint senki sem veszélyezteti Magyarországon a tanszabadságot.

2017. május 05. 09:58

A CEU-val kapcsolatos állításai miatt pénteken berendelték a Külgazdasági és Külügyminisztériumba a kanadai nagykövetet - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) reggel az MTI-vel. A közlemény szerint a – hivatalos kanadai kormányzati oldalon közzétett – nagyköveti nyilatkozat lényegi eleme, hogy a kanadai kormány „komolyan aggódik” a magyarországi akadémiai szabadság miatt a törvénymódosítás kapcsán. A nyilatkozatban Isabelle Poupart sürgeti, hogy a törvény módosítására mielőbb kerüljön sor, mint ahogy arra szombaton „magyar vezetők kötelezettséget vállaltak”.

A külügyi tárca hamisnak nevezte a nagykövet állításait. Kifejtették: azokkal szemben az igazság az, hogy Magyarországon a tanszabadságot senki sem veszélyezteti. „A tanszabadság olyan jog, amely mellett a magyar kormány mindig határozottan kiállt, és védeni fogja a jövőben is” – szögezték le. Ugyanakkor a kormány elvárhatónak tartja, hogy a külföldi egyetemekre is ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint a magyar iskolákra. „A magyar felsőoktatási törvény nemcsak Soros György iskolájára, a CEU-ra vonatkozik, hanem mind a 28 külföldi egytemre” – emelte ki közleményében a KKM. 

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a magyar tanszabadságot „Brüsszel sem kérdőjelezte meg, az indított kötelezettségszegési eljárás témája a szolgáltatások szabad áramlásának esetleges megsértése”. Erről a magyar kormány természetesen hajlandó tárgyalni – olvasható a KKM közleményében.

Ez utóbbi egyébként nem igaz, bár Kovács Zoltán kormányszóvivő is próbált így érvelni a csütörtöki CEU-vitán is. A Bizottság a Mandinernek korábban küldött válaszában kifejezetten említi többek között az oktatás és kutatás szabadságát, mint uniós alapjogokat is: más kérdés – mint ahogy a Mandiner szerzője felhívta rá a figyelmet –, hogy egy EU-n kívüli érintett egyetem esetén lehet-e ezekre alappal hivatkozni.

(MTI)

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2017. május 05. 13:11
És ki a f@xt érdekel Kanada? Lenyomtuk Brüsszelt, lenyomjuk az USA-t, kb 30 millió kanadai ide, vagy oda, nem tétel! Ja! És visszavonjuk a CETA-t! Aztán nézhet Kanada a szőke fejéből!
polnemkor
2017. május 05. 12:34
"Ez utóbbi egyébként nem igaz, bár Kovács Zoltán kormányszóvivő is próbált így érvelni a csütörtöki CEU-vitán is. A Bizottság a Mandinernek korábban küldött válaszában kifejezetten említi többek között az oktatás és kutatás szabadságát, mint uniós alapjogokat is: más kérdés – mint ahogy a Mandiner szerzője felhívta rá a figyelmet –, hogy egy EU-n kívüli érintett egyetem esetén lehet-e ezekre alappal hivatkozni. (MTI)" Namármost hogy a mára teljesen elszadeszesedett, totál soros zsoldba szegődött mandiner-szerkesztőség saját hamis véleményét MTI hírként adja elő, ritka nagy pofátlanság és nagyon durva csalás, kedves mandiner-szerkesztőség!
Tehetős Totó
2017. május 05. 12:15
Az utolsó bekezdés benne foglaltatott-e az eredeti MTI hírben, vagy csak a(z egyre kevésbé) tisztelt mandiner toldotta belé?
OberEnnsinnen
2017. május 05. 11:58
Ez legyen figyelmeztető. Okosnak, emberségesnek, Istenben bízóknak kell lennünk. Bár az arányok teljesen eltérőek, mindenki figyelmébe, hogy mibe is kerültünk bele, A MAGYARSÁG ÉLETÉNEK VÉDELMEZÉSÉVEL: ""Hitler will have no war (does not want war), but we will force it on him, not this year, but soon." - Emil Ludwig Cohn in Les Annales, June, 1934 (also quoted in his book "The New Holy Alliance"). " Magyarul: "Hitler nem akar háborút, de mi kényszerítjük rá, nem ebben az évben, hanem hamarosan. " A Washington Post, New York Times két napja írta elő, adta parancsba D. Trumpnak, mit kell tennie Magyarországgal: A The Washington Post cikkében 5 pontos forgatókönyvet vázolnak fel: - Nagy szakértelemmel rendelkező diplomatát kell kinevezni (Goodfriend-effektus), Colleen Bell csak szappanoperákhoz ért, a külpolitikához kevésbé. - Trumpnak nem szabad fogadnia Orbánt, így hiteltelenítve őt a nemzetközi és a hazai közvélemény előtt. - A magyar-amerikai közös hadgyakorlatokat fel kell függeszteni. - A Soros-egyetem ellen hozott intézkedések miatt az amerikai kormánynak meg kell vonnia a vízumot a magyar kormány tagjaitól. (Itt ismét előkerül Vida Ildikó és Goodfriend esete.) - A Fideszt ki kell zárni a Néppártból és be kell fagyasztani az uniós kifizetéseket. A cikkben még értekeznek a demokráciáról, a demokráciaexportról és az USA felsőbbrendűségéről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!