A kormányszóvivő ezután emlékeztetett: az, hogy a CEU megkezdhette a működését annak idején Magyarországon, az is egy politikai, miniszteri döntés eredménye volt, ám akkor mégsem reklamáltak. Szerinte a CEU-nak inkább erőfeszítéseket kellene tennie a törvény betartására, amit egyszerűen megtehetne a kettős jogalanyiság megszüntetésével.
Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár ehhez azt tette hozzá: a kormány részéről megbízott Altusz Kristóf már nagyköveti szinten felvette a kapcsolatot a törvénymódosítással érintett országokkal.
Kovács Zoltán azt is megmutatta, hogyan érvel a hatalom
Miért nem nyitnak Amerikában is egy campust? – vetette fel a konstruktív vita jegyében a moderátor.
Mert pénzbe kerül. Miért vigyük ki innen oda a pénzt? Kinek, miért lenne ez jó?
– kérdezett vissza Fodor Éva rektorhelyettes.
„Azért lenne jó, mert ez a törvény”
– mutatta be válaszul a hatalmi érvelést Kovács Zoltán kormányszóvivő, amiért a közönség egyik fele még lelkesen meg is tapsolta.
Enyedi Zsolt keményen dolgozik azért, hogy a kormány sikeres legyen
Mint a rendezvényen kiderült: a rektorhelyettesek nagyon szeretnék, ha a kormány segítene nekik értelmezni a törvénymódosítást, ugyanis az egyáltalán nem egyértelmű. Nem egészen értik például, hogy szövetségi szintről pontosan milyen jogi kötőerejű szándéknyilatkozatra van szükség a nemzetközi megállapodás megkötéséhez.
„Sajnos nem áll hatalmunkban megváltoztatni az amerikai alkotmányt” – mondta Enyedi Zsolt arra utalva, hogy Amerikában nem a szövetségi kormány, hanem a tagállamok hatáskörébe tartozik az oktatási megállapodások megkötése.
„De ha önök meg akarnak egyezni New York állammal, akkor holnap az asztalukon lesz a megállapodás szövege. Mi nagyon keményen dolgozunk azért, hogy önök sikeresek legyenek”
– tette hozzá a közönség derültségére Enyedi.
A kötelezettségszegési eljárás jó ürügy az időhúzásra
A CEU rektorhelyettesei láthatóan egyébként már kezdtek megörülni, hogy a megjelent kormányzati tisztviselők segítségükre lesznek a jogértelmezésben, de Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár gyorsan kiábrándította őket. Elmondta ugyanis, hogy amíg a Bizottság kötelezettségszegési eljárása zajlik, addig felesleges „mozgó célpontra lőni”, hiszen lehet, hogy kiderül: egyes pontokon módosítani kell a törvényt. Tehát az a terv, hogy kivárják, hogyan végződik a kötelezettségszegési eljárás, és addig nem bocsátkoznak jogértelmezésbe.