Az Oxfordi Egyetem vezetői szerint garantálni kell a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok tartózkodási jogosultságát a brit EU-tagság megszűnése után is, ellenkező esetben súlyos károk érik a brit felsőoktatást.
A legrégebbi angliai egyetem 35 kollégiumának igazgatói a The Times című konzervatív brit napilap hétfői számában megjelent közös levelükben hangsúlyozzák, hogy az Oxfordi Egyetemnek szüksége van az EU-társállamokból érkező oktatókra, kutatókra és segédszemélyzetre. Ha ők elvesztik nagy-britanniai tartózkodási és munkavállalási jogosultságait, az óriási kárt okozna Oxfordnak, és tekintettel az egyetem kutatási tevékenységére, az Egyesült Királyság egészének is – áll a nyílt levélben.
Az aláírók szerint az Oxfordban dolgozó külföldi EU-állampolgárokat nem nyugtatja meg, hogy jóllehet hivatalos nyilatkozatok szerint nem kell kitoloncolástól tartaniuk, a brit kormány azonban nem hajlandó ezt az ígéretet törvénybe foglalni. Néhányan közülük máris azt tervezik, hogy távoznak, sokan nem tudják, hogy a külföldi kutatási programok miatt Nagy-Britannián kívül eltöltött időszakok nem válnak-e később hátrányukra, mások azzal sincsenek tisztában, hogy gyermekeik Nagy-Britanniában maradhatnak-e – áll az oxfordi kollégiumi vezetők levelében.
Törvény kell a jogosultságok garantálásához
Az aláírók mindezek alapján azt kérik a londoni alsóház képviselőitől, hogy fogadják el a felső kamara által kezdeményezett módosítást, amely törvényben kötelezné a kormányt a külföldi EU-állampolgárok jogosultságainak garantálására. A Lordok Háza ezt a módosítást ahhoz a törvénytervezethez fűzte, amely elfogadása esetén felhatalmazza a kormányt a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindítására. A brit kormány is elsődleges fontosságúnak tartja a már Nagy-Britanniában élő külföldi EU-munkavállalók jogosultságainak további garantálását, de ezt csak viszonossági alapon hajlandó megtenni, vagyis elvárja, hogy a többi EU-tagállam is hasonló garanciákat vállaljon az ott élő britek jogosultságainak megvédésére.