Hány halott kell még, hogy a németek kimondják: ELÉG VOLT?!
A február 23-i német választás sorsdöntő lesz!
Megválasztotta vasárnap Németország új államfőjét a Berlinben ülésező szövetségi közgyűlés (Bundesversammlung), az öt év után távozó Joachim Gauck utódja Frank-Walter Steinmeier volt külügyminiszter lett.
A jelképes szerepet betöltő, reprezentatív feladatokat ellátó szövetségi elnököt az alkotmány értelmében nem közvetlenül a választópolgárok választják meg, hanem a szövetségi közgyűlés, amelynek kizárólag ez a feladata.
A testület tagjai a szövetségi parlament (Bundestag) mindenkori képviselői, és ugyanilyen számú küldöttet delegál a 16 tartomány a helyi parlamenti erőviszonyok arányában. A megbízatás öt évre szól. Az államfőt egyszer lehet újraválasztani.
A Bundestagban 630 képviselő foglal helyet, a szövetségi közgyűlésnek így 1260 tagja van, az abszolút többséghez pedig 631 támogató szavazat szükséges. Az első két választási fordulóban csak abszolút többséggel lehet győzni, a harmadikban már a relatív többség is elegendő, vagyis azt választják meg államfőnek, aki a legtöbb szavazatot szerzi meg a jelöltek közül.
Frank-Walter Steinmeiert, a szociáldemokrata párt (SPD) politikusát már az első fordulóban megválasztották a második világháború utáni Németország 12. államfőjének, mert a kormánypártok – a CDU/CSU jobbközép pártszövetség és az SPD – közösen jelölték, és együtt 923 szavazatuk van az államfőválasztó testületben. A szavazáson végül 931-en támogatták.
(MTI)