Amerikai elnökválasztás: megvizsgálják az FBI-igazgató döntéseit

2017. január 13. 07:12

Vizsgálatot indít az FBI vezetőjének választást befolyásoló döntéseivel kapcsolatban az amerikai igazságügyi minisztérium. Az FBI a választás előtt nem sokkal újraindította a nyomozást a demokrata jelölt, Hillary Clinton email-botrányának ügyében. A vizsgálat arra irányul, hogy az FBI betartotta-e a pártatlanság és semlegesség szabályait.

2017. január 13. 07:12

Az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálatot indít az FBI néhány döntéséről, amelyet James Comey FBI-igazgató az elnökválasztási kampány idején hozott. A tárca főinspektora, Michael Horowitz részletek említése nélkül csütörtökön azt jelentette be, hogy a vizsgálat a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) néhány döntésére, kiváltó okaira és körülményeire kíváncsi.

James Comey tizenegy nappal az elnökválasztás előtt bejelentette, hogy újraindítják a nyomozást Hillary Clinton szerver-botránya ügyében, amelynek lényege az volt, hogy Clinton külügyminiszterként a hivatalos – titkosított adatokat és információkat is tartalmazó – levelezését nemcsak a biztonságos munkahelyi számítógépéről bonyolította le, hanem a magánszerveréről is. Comey akkori bejelentését egyesek úgy értékelték, hogy ezzel jelentősen befolyásolta az elnökválasztás eredményét. Hillary Clinton kampányának vezetői is részben James Comeyt okolták a választási vereségért. A volt demokrata párti elnökjelölt nevét Horowitz nem említette a vizsgálat megindításának bejelentésekor, de Comey nyilvános megszólalásait igen.

A vizsgálat arra irányul, hogy az FBI betartotta-e a pártatlanság és semlegesség szabályait, avagy James Comey esetleg előre kidolgozott politikai megfontolásokból cselekedett. Ennek jegyében várhatóan átnézik majd Comey tavaly júliusban tartott sajtóértekezletét, amelyen az FBI-igazgató bejelentette, hogy ugyan nem javasol vádemelést a szerverbotrány ügyében, de megjegyezte, hogy Hillary Clinton külügyminiszterként „rendkívül hanyag” volt. Megvizsgálják Comey bejelentését a vizsgálat újraindításáról: az elnökválasztás előtt tizenegy nappal ugyanis az FBI Clinton bizalmas munkatársa, Huma Abedin válófélben lévő férjének számítógépén talált bizalmas külügyi dokumentumokat.

A vizsgálatot Michael Horowitz vezeti, és James Comey már jelezte: teljes mértékben kész együttműködni.

(MTI)

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morgen
2017. január 13. 11:41
" A vizsgálat arra irányul, hogy az FBI betartotta-e a pártatlanság és semlegesség szabályait." " Hillary Clinton kampányának vezetői is részben James Comeyt okolták a választási vereségért." "Comey tavaly júliusban tartott sajtóértekezletét, amelyen az FBI-igazgató bejelentette, hogy ugyan nem javasol vádemelést a szerverbotrány ügyében, de megjegyezte, hogy Hillary Clinton külügyminiszterként „rendkívül hanyag” volt." Ámulj, világ!
Sipi2
2017. január 13. 10:48
Ha a hatóságok Trumppal kapcsolatban "szivárogtatnak" valamit, azt támogatni kell, ha Clintonnal kapcsoaltban kekeckednek, azt szigorúan ki kell vizsgálni! Így működik a demokrácia...
Csigorin
2017. január 13. 10:44
Mentelmi joga csak megvalasztott elnoknek van, jeloltnek meg nincs. Ugyhogy semmi akadalya nincs barmilyen vizsgalatot inditani.
luisbathhelena
2017. január 13. 09:28
Ja. Megnyitotta a Clinton dossziét majd 3 nap alatt gondosan átnéztek 600.000 db e-mailt és azt mondták minden rendben. Na ez mennyire hihető?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!