Hány szír migránst lehetne hazaküldeni Európából? Mutatjuk!
Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.
Megszületett ugyan az orosz-amerikai megállapodás a szíriai rendezésről, az oroszpárti kormánynak és az amerikaiak által támogatott ellenzéknek a hétfői fegyverszünetig még bőven van ideje lőni egymásra.
Intenzív harcok folynak továbbra is Aleppóban a várost védő szíriai ellenzékiek és az ostromló Aszad-rezsim között. A szíriai felkelők utolsó bástyája Aleppo, az Aszad-rezsim a vele szövetséges orosz hadsereggel és az iráni síita milíciák minden megtesznek, hogy a hétfő napnyugtakor életbe lépő tűzszünet előtt kivéreztessék a szunnita lázadókat. John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter péntek esti genfi megállapodásában ugyanis nem határoztak azonnali fegyvernyugvás felől – tudósít az Euronews.
A népirtással vádolt Aszad-rezsim támogatója Oroszország és továbbra is segíti szövetségesét, hogy az ország felett visszaszerezze az irányítást. Az Egyesült Államok szabadulna a diktátortól, ám az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harc is fontos számukra és ebben meg tudtak állapodni az oroszokkal. Aaz Iszlám Állam bázisai és az An-Núszra Front dzsihadistái ellen indított támadásokat mostantól összehangolják .
A legnagyobb mérsékelt ellenzéki mozgalom a Szíriai Felszabadítási Hadsereg képviselője azt mondta, hogy nem remélnek túl sokat a bejelentett tűzszünettől. Az Azsad-rezsim és az orosz hadsereg nem fogja tartani magát a megállapodáshoz szerintük, ami abból is látszik, hogy a bejelentés után órákkal is bombázták őket.