Skócia számára továbbra is nyitva kell hagyni a függetlenség lehetőségét, és az Egyesült Királyság többi nemzetének is különböző opciókat kell megvizsgálniuk – mondta hétfőn a skót miniszterelnök. Nicola Sturgeon üzletemberek előtt tartott edinburghi előadásában felidézte, hogy Skóciában a többség a bennmaradásra szavazott a brit EU-tagságról júniusban rendezett népszavazáson. „Ezért ha azt mondják nekünk, hogy ennek ellenére ki kell lépnünk (az EU-ból), az olyan lenne, mintha azt mondanák, hogy a mi nemzetünk szava nem számít” – fogalmazott a skót kormányfő.
Országos átlagban 52 százalék a kilépésre, Skóciában viszont 62 százalék a bennmaradásra voksolt a június 23-ai EU-referendumon. Hétfői beszédében Sturgeon kijelentette, hogy ebben a helyzetben Skóciának két lehetősége van: vagy az Egyesült Királyság tagjaként próbálja érvényesíteni érdekeit, vagy ismét fontolóra veszi a függetlenné válást.
Fordult a helyzet a 2014-es függetlenségi népszavazás óta
A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenző tábor győzött 55,3 százalékos többséggel. A skót miniszterelnök hétfőn azonban kijelentette: akkor a függetlenségellenes tábor fő érve éppen az volt, hogy Skócia akkor tudja megőrizni EU-tagságát, ha az Egyesült Királyság része marad.
Nicola Sturgeon szerint a helyzet a brit EU-tagságról tartott népszavazás óta gyökeresen megváltozott, az Egyesült Királyság „bizonytalansággal, felfordulással és kiszámíthatatlansággal” jellemzett időszak előtt áll, és ilyen körülmények között most már a függetlenség kínálhatja Skóciának a legnagyobb mértékű stabilitást. „Ha úgy találjuk, hogy érdekeinket nem tudjuk megvédeni az Egyesült Királyságon belül, akkor Skóciának meg kell adni a jogot arra, hogy fontolóra vegye függetlenné válását” – tette hozzá.
Észak-Írországnak sem jó hír a Brexit
Sturgeon azt mondta: meg kell vizsgálni olyan lehetőségeket, amelyek „a többnemzetiségű Egyesült Királyság különböző térségeinek más-más megoldásokat tesznek lehetővé”. A skót kormányfő szerint ez azt jelenti, hogy Egyesült Királyság azon nemzetei, amelyek a kilépésre voksoltak, elkezdenék feltárni, hogy a Brexit valójában mivel is jár majd számukra, más nemzetek viszont, mint például Skócia, arra összpontosíthatnák figyelmüket, hogy miként lehetne fenntartani a kapcsolatokat az EU-val.