Szaúdi alap tolt bele 3,5 milliárd dollárt az Uberbe

2016. június 02. 07:08

Egy szaúdi állami befektetési alap fektetett be 3,5 milliárd dollárt az Uberbe. A mobilapplikációs taxiszolgáltató az amerikai piacot már meghódította, s most a Közel-Kelet és Észak-Afrika felé fordul, ahol eddig 250 millió dollárt fektetett be a térségben.

2016. június 02. 07:08

A globális birodalom építésébe kezdő Uber mobilapplikációs taxiszolgáltató Szaúd-Arábiához fordult tőkebevonásért, és sikerült Rijádtól három és félmilliárd dolláros tőkeinjekciót kapnia. Az üzlet létrejöttét az Uber vezérigazgatója, Travis Kalanick jelentette be helyi idő szerint szerdán délután San Franciscóban.

A summa – közölte Kalanick – a legnagyobb szaúdi szuverén vagyonalaptól származik. A szuverén vagyonalapok állami tulajdonban lévő befektetési alapok, amelyek egy adott ország elkülönített vagyonát kezelik, makroökonómiai célokat szem előtt tartva. Általában olyan országnak van szuverén alapja, amelynek fizetési mérlege többletet mutat, és külföldi eszközállománya is jelentős.

A tőkeemelés következményeként a szaúdi alap (a Public Investment Fund) igazgatója, Jászír Al-Rumaján helyet kap az Uber igazgatótanácsában, amelynek egyébként tagja a magát függetlennek mondó Huffington Post című sajtóorgánum alapítója és főrészvényese, Arianna Huffington is.

Az Uber Közel-Kelet és Észak-Afrika felé fordul

A szaúdi beruházás a vállalatunk iránti bizalmat jelzi, ezt nagyra becsüljük, s továbbra is igyekszünk kiterjeszteni jelenlétünket a világban” – fogalmaz közleményében Kalanick. A vezérigazgató egyúttal hangsúlyozta: a szaúdi tapasztalat kiváló példa arra is, hogy az Uber egyaránt hasznos az utasoknak, a sofőröknek és a városoknak.

A szaúdi az eddigi legnagyobb egyedi beruházás, amellyel az Uber dicsekedhet. A szolgáltatót 62 és félmilliárd dolláros alaptőkéjével a Szilícium-völgyben a legtöbbet érő magánvállalatként tartják számon, amelynek három év alatt sikerült a csúcsra jutnia. Eddig jobbára hagyományos kockázatitőke-alapokat és nagybankokat vonzott magához (például a BlackRockot, a Morgan Stanley-t vagy a Goldman Sachsot). De van részesedése az Uberben katari szuverén vagyonalapnak is.

A cég az amerikai piacot már meghódította, s most a Közel-Kelet és Észak-Afrika felé fordul. Eddig 250 millió dollárt fektetett be a térségben, ahol kilenc országban és tizenöt városban van jelen. A szaúdi szuverén alap nevében Al-Rumaján adott ki közleményt, s ebben leszögezte: személyesen bizonyosodtak meg arról, hogy az Uber tevékenysége szerte a világban javította a városokon belüli közlekedést, ezért az alap hosszú távú együttműködésre készül.

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2016. június 02. 13:43
Szaúdi - Uber. Nem semmi...! A szaúdiaknak tetszik ez a semmit sem tisztelő szabadrablás... és az abból származó óriási haszon...
o _ A
2016. június 02. 11:34
Helyes. Az olaj nem tart örökké. A rendkívül konzervatív királyságnak és lakóinak minél inkább ilyen és ehhez hasonló dolgokba kell fektetniük!
röviden
2016. június 02. 10:40
Tisztességes feminista ezután harcol az Uber ellen.
kuwiq
2016. június 02. 09:30
Szaúdi alapok nyilván tudják, mibe tolják a pénzt, meg minek. Ez egy pénzügyi kérdés, nem politikai. Majd akkor lesz az, ha kiderül, hogy szaudi kisrészvényeseket, kisbefektetőket semmiztek ki az uber már eltűnt tulajdonosai. De egyenlőre úgy tűnik, hogy a 20% minden fuvar után nem rossz pénz. Az uber sofőrök meg kicsit másképp állnak az utashoz, mint a "taxis"ok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!