Félelem járja át a Guardian szerkesztőségét: ez az új koalíció mindent megváltoztathat az EU-ban
A cikk szerzője elkezdett aggódni, mert egy olyan ország is bekerült az egyenletbe, amelyiket nem lehet uniós pénzmegvonással zsarolni.
Christian Kern osztrák kancellár a menekültek számáról szóló vita kapcsán azt mondta, ez őt nem érdekli különösebben, ehelyett inkább az foglalkoztatja, hogy miképpen lehet majd integrálni ezeket az embereket és munkát adni nekik.
Korábban, még a Werner Faymann által vezetett osztrák kormány 37 500 főben határozta meg a befogadás felső korlátját. A döntés szerint amennyiben idén többen érkeznek, Ausztria lezárhatja a határait. A korábbi hivatalos közlések szerint 22 ezer menekült érkezett idén Ausztriába, így várhatóan már szeptemberben elérik a kitűzött felső értéket.
Christian Kern kedden 11 ezer emberről beszélt.
Ebben az esetben nem számolták a családegyesítéssel érkezőket, és azokat sem, akiket a dublini egyezmény értelmében visszaküldtek más országokba. Néhány kormánytag és az Osztrák Néppárt (ÖVP) soraiból tiltakoztak a kancellár által közölt számok ellen.
A szociáldemokrata védelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogy a kormány hitelessége múlhat azon, milyen számokat közöl a lakossággal. Kern az osztrák közszolgálati televízió szerda esti híradójában úgy fogalmazott: a kialakult vitában az almát a körtével hasonlítják össze, hiszen egyszer az Ausztriába érkezők, másszor a menedékstátuszra jogosultakról van szó. Az utóbbiak jelentősen kevesebben vannak, mondta a kancellár.
A híradó beszámolója szerint Wolfgang Sobotka belügyminiszter csütörtökre ígért tájékoztatást a pontos számokat illetően. Ausztriában 2015-ben összesen 90 ezer, míg 2014-ben 28 ezer, 2013-ban 17 ezer menedékjogi kérelmet nyújtottak be.