Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
A Skót Nemzeti Párt ismét győzött Skóciában, de elvesztette az abszolút többségét a regionális és helyhatósági választásokon Nagy-Britanniában. A választások nagy vesztese a Munkáspárt, ugyanakkor a párt várhatóan a londoni polgármestert fogja adni a pakisztáni származású Sadiq Khan személyében, aki így a brit főváros első muszlim polgármestere lehet.
Még csütörtök éjjel befejeződött a nagy-britanniai helyhatósági és regionális parlamenti választások. Londonban és több más brit nagyvárosban új polgármester is választottak.
A „szupercsütörtökön” leadott szavazatok összeszámlálása és az eredmények bejelentése azonban - a választások összetett jellege miatt - a várakozások szerint legalább három napig eltart. Az előző, 2012 májusában - a brit hagyományoknak megfelelően szintén csütörtöki napon - tartott helyi választások után a brit főváros polgármester-választásának eredményére például szombat hajnalig kellett várni.
Az idén Skóciában, Walesben és Észak-Írországban regionális parlamenti választásokat, 124 angliai településen önkormányzati, Londonban városházi és polgármester-választást tartottak. Angliában és Walesben mindemellett a megyei rendőrkapitányságok élére is új parancsnokokat választottak. Ez a legnagyobb politikai erőpróba a 2020-ban esedékes nagy-britanniai parlamenti választások előtt.
Boris Johnson, jelenlegi polgármester nem indult, így Sadiq Khan a legnépszerűbb jelölt
A legnagyobb érdeklődés a londoni polgármester-választást, illetve a skóciai parlamenti választást előzte meg. Az már most biztos, hogy a londoni városháza élén péntektől nem Boris Johnson, a főváros polgármesteri tisztségét nyolc éve betöltő, kétszer megválasztott konzervatív párti politikus áll majd, mivel ő már a tavalyi brit parlamenti választások után közölte, hogy harmadszor nem indul a posztért.
Johnsonnak – a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legeredetibb, legszínesebb figurájának – ennél sokkal nagyratörőbb tervei vannak, legalábbis a brit sajtó szerint, amely a leköszönő polgármestert a következő parlamenti választásokon a kormányfői tisztségért már nem induló David Cameron miniszterelnök legesélyesebb utódjelöltjei között tartja számon.
London polgármesteri székéért a csütörtöki választáson a konzervatívok színeiben Zac Goldsmith alsóházi képviselő, a Munkáspárt képviseletében Sadiq Khan indult. Goldmsmith milliárdos nagyvállalkozói családban nevelkedett, felesége a nagy múltú Rothschild bankárdinasztia leszármazottja. Sadiq Khan pakisztáni bevándorlók gyermekeként született, édesapja londoni buszsofőr volt.
A választás előtti utolsó felmérés szerint Khan jóval népszerűbb a londoniak között. A leghallgatottabb londoni kereskedelmi rádióállomás, az LBC és az ITV kereskedelmi tévétársaság megbízásából a ComRes közvéleménykutató által elvégzett vizsgálat Sadiq Khannak - a bizonytalanok és a nem szavazók kiszűrésével - 56 százalékos, Zac Goldsmith-nek 44 százalékos támogatottságot mutatott ki.
A Skót Nemzeti Párt elveszítette az abszolút többségét
A pénteken közzétett eredmények szerint megnyerte ugyan a skóciai parlamenti választásokat a függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP), de nem sikerült megőriznie abszolút többségét az edinburghi parlamentben, aminek elsősorban a skót függetlenségi törekvések szempontjából lehet komoly jelentősége.
A csütörtöki választások eredménye alapján az SNP 63 képviselői helyet szerzett a 129 tagú skót törvényhozásban, de az abszolút többséghez 65 mandátum kellett volna. A 2011-ben tartott előző skóciai parlamenti választásokon az SNP 69 képviselői hely elnyerésével - története során először - abszolút többséggel alakíthatott kormányt, most viszont hat képviselői helyet elvesztett, így más pártok külső támogatására vagy koalícióra kényszerül. A párt a 2007-es skóciai választásokat is megnyerte, de akkor sem volt abszolút többsége.
A mostani eredmény komoly visszalépés, különös tekintettel arra, hogy a Skót Nemzeti Párt továbbra sem tett le elsődleges politikai célkitűzéséről, vagyis Skócia függetlenné válásáról, ezt azonban az edinburghi törvényhozásban képviselt többi párt nem támogatja.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök pénteken mindazonáltal kijelentette, hogy az SNP „történelmet írt” sorozatban harmadik választási győzelmével. Ilyesmi még nem fordult elő a skót parlament történetében, és ez az SNP-kormány politikája melletti bizalmi szavazás - tette hozzá. Rövid győzelmi beszédében a skót miniszterelnök a „mi nagyszerű országunknak” nevezte Skóciát, de egyetlen szóval sem említette a skót függetlenség ügyét.
Kérdéses, lesz-e skót függetlenség
Az SNP-kormány 2014 szeptemberében népszavazást rendezett arról, hogy Skócia függetlenné váljon-e, de a referendumon az elszakadást ellenzők kerültek többségbe. Nicola Sturgeon azóta igen óvatos nyilatkozatokat tesz a függetlenség kérdésében: rendre hangoztatott álláspontja szerint csak akkor kerülhet napirendre az újabb népszavazás, ha biztosra vehető, hogy sikerült a skót választók többségét megnyerni a függetlenség ügyének.
A skóciai parlamenti választáson váratlanul jó eredményt ért el a Nagy-Britanniát kormányzó Konzervatív Párt, amelynek szilárd álláspontja szerint semmilyen körülmények között nincs lehetőség Skóciában újabb függetlenségi népszavazásra. A skót toryk 31 képviselői mandátumot szereztek az edinburghi parlamentben, kétszer annyit, mint az előző skóciai választásokon.
A legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt – amely az SNP felívelése előtt a domináns párt volt Skóciában – 13 mandátumos veszteséggel és 24 képviselői hellyel a harmadik helyre szorult vissza.