A német parlament lépésre készül: jövő héten tárgyalnak az AfD betiltásáról
Be kell bizonyítani, hogy a párt veszélyes Németországra.
Ha Angela Merkel nem változtat sürgősen menekültpolitikáján, a CDU könnyen 30 százalékos támogatottság alatt találhatja magát, figyelmeztetett Horst Seehofer bajor kormányfő. A CDU nem akar változtatni, szerintük Seehofer a populista AfD lózungjait hangoztatja.
Sürgősen irányváltásra van szükség Berlinben az Angela Merkel német kancellár vezette CDU részéről, különben a CDU és a bajor testvérpárt, a CSU választói támogatottsága a 30 százalékos határ alá süllyed, nyilatkozott szerdán Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke. Horst Seehofer az Angela Merkellel szerda este Berlinben folytatott megbeszélése elé időzített nyilatkozatában kiemelte, hogy a támogatók lemorzsolódásának feltartóztatásához az uniópártoknak ismét világosan meg kell fogalmazniuk, hogy mit akarnak elérni, mi a tervük Németországgal.
Seehofer a kérdésre, miszerint mit vár az egyeztetéstől, azt mondta: nem sokat.
A CDU részéről rögtön jelezték, hogy Horst Seehofer indokoltan vár keveset a találkozótól. „Az Alternatíva Németországnak szavazóit nem tudjuk AfD-s lózungokkal visszahódítani. Ez számunka néppártként nem járható út, és nem is akarunk erre az útra lépni” – reagált a CSU vezetőjének nyilatkozatára Volker Kauder, a CDU/CSU szövetségi parlamenti frakcióvezetője, CDU-s képviselő. Angela Merkel és én nem fogunk változtatni menekültpolitikánkon, húzta alá a kereszténydemokrata frakcióvezető.
Seehofernek egyébként nincs mitől tartania: a CSU-t Bajorországban ugyanúgy 48 százalék választaná a legfrissebb felmérések szerint, mint egy évvel ezelőtt.
Arról tárgyalnak, hogy majd tárgyalnak
A kancellári hivatalban este kezdődött megbeszélésen először Angela Merkel és Horst Seehofer tárgyal, majd csatlakozik hozzájuk Sigmar Gabriel alkancellár, a nagykoalíciós társ szociáldemokrata párt elnöke. A találkozó célja előkészíteni az egy hét múlva szélesebb körben tartandó koalíciós egyeztetést, amelyen kialakítják a nyári törvényhozási szünetig tartó időszak politikai napirendjét.
A határellenőrzés miatt is háborog a CSU
A CDU/CSU választói támogatottsága a legutóbbi felmérések szerint a 32-36 százalék közötti sávban van. A menekültválság tavaly nyári elmélyülése előtt még 40 százalék körül volt a pártszövetség támogatottsága. A CSU szerdán azért is bírálta a berlini vezetést, mert Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter egy nyilatkozatában utalt arra, hogy adott esetben nem újítják meg a tavaly szeptemberben ideiglenesen visszaállított határellenőrzés folytatására május 12-ig tartó uniós engedélyt.
Horst Seehofer kifogásolta, hogy Berlin nem egyeztetett az ügyben leginkább érintett Bajorországgal, és úgy vélte, hogy a belügyminiszter nyilatkozata ilyenformán az önkényeskedő kormányzati stílus megnyilvánulása. Tobias Plate, a belügyminisztérium szóvivője a berlini kormányszóvivői tájékoztatón kiemelte, hogy a sajtó eltúlozva tálalta a tárcavezető vonatkozó, kedden Ausztriában tett nyilatkozatát.
Valójában nincs szó a határellenőrzés befejezésére irányuló határozott szándékról, hanem csak arról a reményről, hogy ha minden jól alakul, az uniós engedély lejárta után vissza lehet térni a schengeni belső határok nyitottságához, mondta a szóvivő.