David Cameron is érintett az offshore-botrányban

2016. április 08. 08:19

A brit miniszterelnök elismerte, hogy voltak részvényei egy offshore-vállalkozásban, melyet néhai édesapja vezetett. David Cameron azonban bevallása szerint 2010-ben túladott 31 500 font (12 millió forint) értékű részesedésén, az üzleten 19 003 fontot keresett. A politikus még azt is elmondta: nem tud elszámolni az apjától kapott örökségével.

2016. április 08. 08:19

David Cameron brit miniszterelnök csütörtökön elismerte, hogy voltak részvényei néhai édesapja offshore befektetési vállalkozásában. Cameron az ITV brit kereskedelmi tévécsatorna csütörtök esti híradójában közölte azonban azt is, hogy 2010-ben, amikor kormányfő lett, eladta feleségével közösen birtokolt érdekeltségét, „hozzávetőleg” 30 ezer fontért (12 millió forint).

Csütörtök este a Downing Street is kiadott egy közleményt, amely felfedi, hogy a házaspár 1997-ben vásárolta részesedést abban az offshore cégben, amelynek egyik alapító társigazgatója Cameron édesapja, a 2010-ben elhunyt Ian Cameron volt. A miniszterelnöki hivatal adatai szerint David Cameron és felesége annak idején 12 497 fontot fizetett a részesedésért, és 2010-ben 31 500 fontért adták el a részvénycsomagot.

A Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda offshore cégalapítási tranzakcióiról minap kiszivárogtatott milliónyi bizalmas dokumentumokból derült ki, hogy Ian Cameron társtulajdonosa és társigazgatója volt a Blairmore Holdings nevű offshore befektetési cégnek, amelyet bahamai és svájci székhellyel hoztak létre a Mossack Fonseca közreműködésével.

Cameron további 300 ezer fonttal nem tud elszámolni

A brit sajtóban a héten több bíráló írás is megjelent a kormányfő édesapjának cégéről. A The Guardian című vezető baloldali brit napilap például azt írta, hogy az 1980-as évek elején alapított Blairmore Holdings három évtizeden át „egyetlen penny” adót sem fizetett Nagy-Britanniában. A lap szerint a Blairmore igazgatótanácsi szerkezetét úgy alakították ki, hogy a cég jogilag nem számított Nagy-Britanniában rezidens adóalanynak, és így nem is került a brit adóhivatal látókörébe.

A BBC csütörtöki kommentárja szerint David Cameron egyik fő politikai programja az adóelkerülés és a pénzmosás elleni hatósági fellépés szigorítása, így a kormányfő számára kínosnak bizonyulhat, hogy kapcsolatban állt egy olyan céggel, amely nem fizetett adót Nagy-Britanniában.

Cameron azonban az ITV-nek nyilatkozva csütörtökön kijelentette: „alapvető tévedés”, hogy a céget édesapja és társbefektetői adóelkerülés céljából hozták volna létre. Cameron szerint a cél annak lehetővé tétele volt, hogy miután Nagy-Britanniában az 1970-es évek végén megszüntették a devizakorlátozásokat, a befektetők például dollárban denominált értékpapírokat is vásárolhassanak.

Hozzátette: a cégben általa birtokolt részesedés osztaléka után személyi jövedelemadót fizetett, tőkejövedelmi adót azonban nem, mivel az e forrásból származó jövedelme nem érte el a vonatkozó adójogszabályokban meghatározott alsó küszöbértéket. Cameron elmondta, hogy édesapja halála után 300 ezer fontot örökölt. „Nyilvánvalóan nem tudom azonosítani pennyre pontosan, hogy e pénz milyen forrásokból eredt, és apám már nincs itt, hogy megkérdezhessem tőle” – fogalmazott a brit kormányfő.

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolka50.50
2016. április 08. 10:32
Várom, hogy most azoknak a személyeknek a listáját hozzák nyilvánosságra, akik nem ezzel az ügyvédi irodával múködtek együtt. Továbbra is várom az ügyben érintett újságírók listáját.
nanahan
2016. április 08. 09:34
Különben is: 1. Csak beleszívott, nem tüdőzte le 2. Nem rakta be a farkát, csak szopatott 3. Még fiatal volt 4. Nincs róla fénykép
12345
2016. április 08. 09:24
ezek angliában aprópénzek. 30 ezer fontos részesedés, meg 300.000 fontos örökség. Egy átlag bankár a cityben pár hónap alatt keres 30ezret, London környékén egy átlag családi ház 1 milla körül van. Szerintem főleg a nagy halakra kéne koncentrálni akik milliárdokkal csinálják ezt és nem aprópénzek eredetén lovagolni.
paraklétosz
2016. április 08. 09:05
Hogy mik vannak! Hirtelen rájöttek, hogy a a gazdasági világkuplerájban vannak kurvák és nem unatkoznak. Pörög a biznisz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!