Egymásra talált Kína és Szlovákia: komoly megállapodások születtek
Fico Kínába látogatott, ahol tárt karokkal várták.
Nem lesz értékelhető mértékű érdekérvényesítő képessége a Híd-Most vegyes magyar-szlovák pártnak az új pozsonyi kabinetben az Új Szó felvidéki lap kommentárja szerint, mivel periférikus tárcákat kaptak és nem áll mögöttük jelentős választói támogatás.
A nullával lesz egyenlő a Bugár Béla vezette Most-Híd érdekérvényesítési potenciálja az alakulóban lévő új pozsonyi kormányban – állapította meg hétfői kommentárjában az Új Szó című szlovákiai magyar nyelvű napilap.
A Lépés a semmibe című kommentár szerzője arra reagált, hogy a vegyes párt elnöksége után szombaton annak országos tanácsa (OT) is jóváhagyta, hogy a párt belépjen az alakulóban lévő új pozsonyi kormányba. Az új - várhatóan csütörtökig felálló kabinetben – a Robert Fico vezette, a választásokon győztes Irány-Szociáldemokrácián (Smer-SD) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) játszik majd súlyponti szerepet, a négypárti koalíciónak azonban a két miniszteri posztot kapott Most-Híd és a parlamentbe éppen csak bekerült jobboldali Háló (Siet) is tagja lesz, utóbbi egy szaktárcát vezethet.
„A Híd elnöksége után az (OT) is döntött: megpecsételte a párt sorsát” – szögezi le véleménycikkében a lap újságírója. A pártot a koalícióba történt belépése miatt ért kritikákra utalva hozzáteszi: négy év sok idő, azalatt közönnyé változhat a kezdeti harag, „ám az új koalíció koordinátái” menthetetlen helyzetbe hozzák a pártot. Megjegyzi: az, hogy az OT-n mégis szinte mindenki bólintott, a párt „orrnehézségével” magyarázható, azzal, hogy a pártban a szélesebb fórumok sohasem az érdemi vitákról szóltak, csak annak megszavazásáról, amivel a csúcsvezetés előállt.
Periférikus tárcák
A cikk írója szerint hiába ismételgeti a pártvezetés, hogy prioritásainak kilencven százaléka bekerült a kormányprogramba, ez édeskevés, mivel részint csak egy vázlatról van szó, „amiből távolról sem szoktak mindent megvalósítani”, másrészt a program megvalósításához emberek és kormánytagok kellenek, viszont a Most-Hídnak csak két „periférikus tárca” – az igazságügyi és a környezetvédelmi – jutott.
Az igazságügyi minisztérium önmagában kevés az igazságszolgáltatás átalakításához, az csak az imázsépítés terepe lesz, a környezetvédelmi tárca pedig a pénzosztó sarok – mutat rá írásában a pozsonyi magyar nyelvű lap cikkírója. Megjegyzi: jelzésértékű, hogy míg a párt kampányában egészségügyi reformprogramjával dicsekedett, ám a koalíciós tárgyalásokon még úgy sem kellett neki a tárca, hogy azt Ficóék tálcán kínálták neki.
Nem létező zsarolópotenciál
„Ficóék két súlytalan minisztériummal brutálisan beárazták a Hidat, de ami még kétségesebbé teszi Bugárék érdekérvényesítő képességét, az a nem létező zsarolópotenciáljuk” – emeli ki a cikkíró, rámutatva: míg az első Dzurinda-kabinet idején az MKP úgy zsarolhatta volna meg a többieket a kilépéssel, hogy a tízszázalékos választási eredménye egy előre hozott választás esetén is meglett volna, erre most esély sincs, hiszen Fico hozhatná fel érvként az előre hozott választást, látva a „Híd legjobb esetben is küszöb körüli, de inkább jóval az alatti támogatottságát”. Ezért a pártra olyan évek várnak, amikor „érdekérvényesítési potenciálja a nullával egyenlő, mivel alapvető érdeke, hogy mindenképpen kihúzza a négy évet ez a bizarr koalíció” – szögezi le az Új Szó kommentárja.