Most már tényleg bezárnák Guantánamót

2016. február 23. 08:44

Barack Obama még 2008-as elnökké választása előtt megígérte a hírhedt guantánamói fogolytábor bezárását. Most, 2016 elején a Pentagon bemutatja a tervét, hogyan is zárná be a fogolytábort.

2016. február 23. 08:44

Az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) kedden bemutatja a szenátus védelmi ügyekkel foglalkozó bizottságának a régóta beharangozott és egyes részleteiben már nyilvánosságra került tervet a guantánamói fogolytábor bezárásáról. 

Barack Obama elnök kormányzatának már november közepén be kellett volna nyújtania a részletes jelentést a kongresszusnak, ám a határidőt meghosszabbították, hogy még kidolgozhassák és beilleszthessék a katonai börtön bezárásának pénzügyi részleteit. Az új határidő kedden jár le.

Hétfőn Jeff Davis kapitány, a Pentagon egyik szóvivője újságírókkal közölte: az újabb határidőt betartják. 

A szenátus védelmi kérdésekkel foglalkozó bizottsága még tavaly júniusban kérte Obamától, hogy készítse el a fogolytábor bezárásának régóta ígért tervezetét. Ezt az elnök már az első megválasztása előtti kampányában – 2008-ban – megígérte. 

56 fogoly

A Kuba délkeleti részén lévő, de amerikai fennhatóság alá tartozó Guantánamóra az afganisztáni terroristaellenes műveletekkel összefüggésben 2001-től kerültek az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat, a tálib szélsőségesek és más szervezetek támogatói, akiket az Egyesült Államok kormánya terroristának tekint. A táborban jelenleg már csupán 56 fogoly van, és őket nagy valószínűséggel soha nem bocsátják szabadon. Tíz fogoly pere jelenleg zajlik a börtön területén, huszonkét rab vádirata most készül, huszonnégy fogvatartott pedig börtönben marad. Ám átszállításukat az Egyesült Államokba eddig a kongresszus – törvényekkel – megakadályozta. 

A védelmi minisztérium szóvivője közölte: az előterjesztés változatlanul a foglyok más országokba szállítását irányozza elő – oda, ahol garantálják, hogy a továbbiakban legfeljebb nagyon korlátozott fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok biztonságára, továbbá azt, hogy vádat emelnek azok ellen, akik perbe foghatóak –, s van a foglyoknak egy kisebb csoportja, akiket sem perbe fogni nem lehet, sem biztonságosan átszállítani másik országba. További részletekről azonban Jeff Davis szóvivő egyelőre nem akart nyilatkozni.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2016. február 23. 11:45
De ezt en nem ertem. Mi az hogy nem lehet ellenuk pert inditani? Akkor milyen alapon ulnek? Ha TUDJAK hogy bunosok, akkor honnan tudjak? Csak nem bevallottak?
zozo67
2016. február 23. 11:36
Mikor megy ez a pasi A hágai Nemzetközi Bíróság elé? Törvénytelen módon őriznek embereket. Úgy tudom a kínzást sem engedi a nemzetközi jog,...
Gullwing
2016. február 23. 10:28
Én meg most már tényleg elhiszem. Vagy nem.
Harangláb
2016. február 23. 09:51
Nyolc éve ígérte meg először a választási kampányában, meg azt is, hogy a 30 millió kirekesztett amerikai is kap végre egészségbiztosítást...Csak azóta nem ért rá, mert vegyi fegyvereket kellett keresnie Irakban, Iránban, Szíriában, etc...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!