Forrnak az indulatok Szíriában: a lázadók felgyújtották a bukott elnök apjának sírját (VIDEÓ)
Háfez al-Aszad 1971-től 2000-ben bekövetkezett haláláig volt Szíria kegyetlen kormányzója.
Szerb lapok szerint mintegy ötszáz vahhábita hitszónok tevékenykedik Szerbiában, akik a hírek szerint a Nyugat-Európában szerzett pénzzel új követőket, főleg romákat toboroznak. A lapnak nyilatkozó, rendőrséghez közeli forrás közölte, hogy a hatóságok éberen figyelik a csoport tevékenységét, akik ember- és drogkereskedelemben is részt vehetnek.
Mintegy 500 vahhábita tevékenykedik Szerbiában, a legtöbben a délnyugat-szerbiai Szandzsákban és Belgrádban, de egyre többen vannak a vajdasági Újvidéken is - közölte legfrissebb értesülését a Vecernje Novosti című belgrádi napilap, amely néhány nappal ezelőtt is közölt információkat a szerbiai vahhábiták toborzómunkájáról.
A lap úgy tudja, hogy a szerbiai biztonsági szolgálatok a szerb főváros egyik külvárosi részén, Surcinban fedtek fel egy körülbelül tíz tagból álló, vahhábita - feltételezhetően szélsőséges – csoportot. A tagok többsége Németországban dolgozik, de minden alkalmat megragad arra, hogy Szerbiában terjessze az iszlám szunnita ága rendkívül konzervatív irányzatának minősülő vahhábizmus tanításait, s a Nyugat-Európában szerzett pénzzel új követőket, főleg romákat toboroznak – írta a Vecernje Novosti.
A lapnak nyilatkozó, rendőrséghez közeli forrás közölte, hogy a hatóságok éberen figyelik a csoport tevékenységét, hogy elkerüljék a lehetséges incidenseket vagy az utóbbi időben Európa több városában történt támadásokhoz hasonló akciókat.
Harcosokat is toboroznak Szíriába
A surcini csoport tagjai kapcsolatban állnak a Bosznia-Hercegovina északkeleti részén fekvő Gornja Maocában tevékenykedő iszlamistákkal, valamint a szerbiai Novi Pazarban található vahhábista csoporttal. Sokan állnak kapcsolatban bűnözőkkel, vagy ők maguk is részei ember- vagy drogkereskedő láncoknak, illetve harcosokat toboroznak Szíriába – értesült a Vecernje Novosti.
Bosznia-Hercegovinából és Koszovóból bizonyítottan több százan mentek már el az iraki és szíriai harctérre, hogy katonai vagy félkatonai szervezetekhez csatlakozzanak, Szerbiában azonban korábban csak ritkán lehetett hasonló esetről hallani.