Importált bűnözés: bevándorló erőszaktevőket fogtak az Egyesült Államokban
Mindezt Massachusettsben, amelynek kormányzója már korábban közölte, nem működik együtt Trumppal a kitoloncolásokban.
Miloš Zeman szerint az Európai Bizottság javaslata, amely 1500 határőr bevetéséről szól, a vicc kategóriájába esik. A cseh elnök a NATO afganisztáni működését venné mintául a menekültek jelentette probléma orvoslására.
Az Európai Bizottság javaslata, melyet a schengeni határok őrzésének megerősítésére tett, azzal számol, hogy az uniós tagállamok legalább 1500 katonát bocsátanak a testület rendelkezésére. Míg a cseh kormány támogatja a javaslatot, a köztársasági elnöknek más elképzelései vannak. „Szeretném, hogy Afganisztánhoz hasonlóan más országokban is közös NATO-parancsnokság jöjjön létre, amely az Európai Unió határait védené” - fejtette ki véleményét Miloš Zeman. „A most asztalon fekvő javaslat, tehát az 1500 emberből álló határőrség csak karikatúrája a határőrségnek. Ennek csak akkor lenne értelme, ha azt hinnénk, hogy az európai NATO-tagállamok hadseregeinek csak 1500 katonájuk van” - mondta a cseh államfő.
A cseh politikai vezetés egybehangzóan szorgalmazza a schengeni határok őrzésének megszigorítását. Míg azonban Bohuslav Sobotka miniszterelnök támogatja a brüsszeli javaslatot, addig Andrej Babiš kormányfőhelyettes, pénzügyminiszter Zemanhoz hasonlóan inkább a NATO határőrizeti szerepe mellett érvel. Miloš Zeman szerint eljött az ideje annak, hogy „határozottan megállítsák” az Európába tartó menekültáradatot. Megjegyezte, hogy néhány szír család és néhány tucatnyi iraki keresztény befogadásában nem lát problémát. „Világosan kimondom azonban: elég volt. Ez minden” - szögezte le. Az elnök feltételezi, hogy a cseh határok őrzésébe rövidesen be kell vonni a hadsereget is. „Abban a pillanatban, amikor a menekülthullám Ausztriából elkezd átterjedni hozzánk is” - szögezte le a cseh államfő a Parlamentní listyben megjelent interjúban.