Csütörtök este még péntekről volt szó, péntek reggel viszont már azt jelentették be, hogy szombaton lehet végső szavazás a klímavédelmi egyezményről. A dokumentum legújabb változatában egyébként a 195 ország vállalja, hogy a Föld légkörének felmelegedését átlagosan 2 Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatják az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen. Néhány kérdésben azonban még nem sikerült megegyezniük az érintetteknek. Valószínűleg ez az oka a csúszásnak is.
Laurent Fabius francia külügyminiszter, az ENSZ 21. klímakonferenciájának elnöke csütörtök este bejelentette, úgy látja, pénteken javaslatot tud tenni a klímavédelmi egyezmény végső szövegére. „Nagyon közel vagyunk a célhoz, és eljött az idő a megállapodásra” – mondta a francia diplomácia vezetője a 195 ország delegációjának esti plenáris ülésen a Párizshoz közeli Le Bourget-ban, amikor bemutatta a megállapodás-tervezet újabb, nem végleges változatát, amelyről az előző éjjelhez hasonlóan péntekre virradóan is egész éjszaka egyeztetnek a munkacsoportok. „Úgy vélem, hogy holnap javaslatot tudok tenni a végleges szövegre” – tette hozzá.
Péntek reggel viszont az a döntés született, hogy mégsem pénteken, hanem szombaton fogadhatják el az egyezményt.
A 27 oldalas legújabb változat egyébként több kérdésben megoldással szolgál, de néhány konkrét pontban még mindig nem tudtak megállapodni a tárgyaló felek. Utóbbiak közül Fabius a fejlett és fejlődő országok közötti különbségtételt, a finanszírozási kérdéseket és a megállapodás „ambícióját” emelte ki. A legfrissebb tervezetben a 195 ország vállalja, hogy a Föld légkörének felmelegedését átlagosan 2 Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatják az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen. Az utolsó előtti változatot eredetileg délutánra ígérte a francia diplomácia, majd estére halasztották annak bemutatását.
Nozipho Mxakato-Diseko dél-afrikai nagykövet, a 134 fejlődő országot képviselő G77+Kína nevű munkacsoport szóvivője elmondta: a csúszás oka az volt, hogy Laurent Fabius minden miniszterrel külön-külön egyeztetett annak érdekében, hogy „a tárgyalások folyamán ne alakuljon ki káosz”. A nagykövet szerint egyszerre érzékelhető feszültség és higgadtság a klímakonferencián. A megállapodás végleges változatának elfogadását pénteken este 6 órakor, a klímaértekezlet zárására tervezi a francia diplomácia.
FRISSÍTÉS
Mégsem pénteken, hanem csak szombaton lehet végső szövege a klímavédelmi egyezménynek, jelentette ba péntek reggel a konferencia francia elnöksége. A tervek szerint még a pénteki napot is a konzultációknak szentelik. A legfrissebb verzió szerint a szöveget szombat reggelre készítik el, és valamikor a nap közepén fogadhatja el azt a plenáris ülés.