Klímacsúcs: elfogadták a klímavédelmi megállapodást

2015. december 12. 21:12

Péntek helyett szombaton, de végül elfogadta a párizsi klímacsúcson résztvevő 195 ország azt a megállapodást, amelyben kötelezik magukat a globális felmelegedés elleni küzdelemre. A világ országai most először írtak alá globális klímavédelmi egyezményt. A megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20-30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.

2015. december 12. 21:12

Elfogadta szombat este az ENSZ 21. klímakonferenciáján résztvevő 195 ország a klímavédelmi megállapodást, amelyben kötelezik magukat a légkör felmelegedése elleni küzdelemre. „Ahogy körbenézek a teremben, látom, hogy pozitív a hangulat, nincs ellenvetés, a párizsi klímamegállapodást elfogadtuk” – jelentette be Laurent Fabius francia külügyminiszter, az ENSZ 21. klímakonferenciájának elnöke a jelenlévők viharos tapsa közepette. A delegációk tagjai hosszú perceken át állva, egymást átölelve ünnepelték a megállapodás elfogadását, amelyet a 2009-es koppenhágai kudarc után több évig készítettek elő. „Ez egy kis kalapács, de nagy dolgokra lehet képes” – mondta Laurent Fabius, amikor a kalapáccsal jelképesen leütött a klímaegyezmény elfogadását.

A tribünön jelen volt Francois Hollande francia államfő és Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára is. Al Gore volt amerikai alelnök fantasztikusnak nevezte a történteket a több száz miniszter és delegált, köztük John Kerry amerikai külügyminiszter gyűrűjében. 

A hírügynökségek történelmi jelentőségűnek nevezték a megállapodást, amelynek tervezetét a házigazda Franciaország még annak elfogadása előtt ambiciózusnak és kiegyensúlyozottnak minősítette. 

Pénteken még nem sikerült

Az ENSZ november 30-án kezdődött 21. klímakonferenciája a Párizs környéki Le Bourget városban az eredeti tervek szerint péntek este ért volna véget, de lezárását – ezzel az átfogó klímavédelmi megállapodás elfogadását – előrelépés hiányában szombatra halasztották.

Az utolsó, szombat esti plenáris ülés előtt a két nagy környezetszennyező országot, Kínát és Indiát, valamint az egyik legjelentősebb olajtermelő Szaúd-Arábiát is magában foglaló fejlődő országok csoportja, a G77+Kína már jelezte, elégedett a klímamegállapodás végleges tervezetével, amelynek szövegén még az utolsó éjszaka is módosítottak. 

A klímamegállapodás megerősíti azt a központi célkitűzést, hogy a Föld légkörének felmelegedését a 195 ország 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatja az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen.

Az 1,5 fok megemlítése a megállapodásban a tengerszint emelkedésével létükben fenyegetett szigetállamok kérése volt, amelyet több mint száz ország, köztük az Európai Unió tagállamai, és legvégül az Egyesült Államok is támogattak, de a legjelentősebb fosszilis energiatermelők, Szaúd-Arábia, Venezuela, India és Oroszország péntek este még nem akartak támogatni.

A fejlett országok segítik a fejlődőket

A házigazda francia diplomácia vezetője szerint a szöveg „differenciált (az országok felelősségében), igazságos, tartós, dinamikus, kiegyenlített, és jogilag kötelező érvényű”.

Az évi 100 milliárd dolláros támogatás, amelyre az északi fejlett országok tettek javaslatot a déli, fejlődő országok technológiai átállásának finanszírozására 2020-ig „egy lépcsőfok”, „az új számszerűsített célt legkésőbb 2025-ig meg kell határozni” – mondta a szöveg délelőtti bemutatásán Laurent Fabius. A kötelezettségvállalásokra 2025-től vonatkozó ötévenkénti felülvizsgálat is belekerült a megállapodásba.

„Ez a megállapodás az egész világ és minden ország számára elengedhetetlen. Segíteni fogja a szigetországokat abban, hogy védekezni tudjanak a partjaikat fenyegető tengerszint-emelkedés ellen, pénzügyi segítséget biztosít Afrikának, támogatja Latin-Amerikát az erdők megőrzésében, és az olajtermelőknek is segít energiatermelésük diverzifikálásában” – hívta fel a figyelmet a francia külügyminiszter. „Ez a megállapodás olyan nagy ügyeket fog szolgálni, mint az élelmezésbiztonság, a szegénység elleni küzdelem, az alapjogok és végül a béke” – tette hozzá.

Még a Greenpeace is elégedett

A végleges tervezetet más környezetvédő szervezetekhez hasonlóan a Greenpeace is „fordulatnak” minősítette. „A kerekek lassan őrölnek, de Párizsban őröltek. A szöveg egyértelműen a történelem szemétdombjára helyezte a fosszilis energiákra épülő ipart” – mondta Kumi Naidoo, a Greenpeace International vezetője.

A világ országai most először írtak alá globális klímavédelmi egyezményt, amelynek céljairól 2011-ben a dél-afrikai Durbanban határoztak. Az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal és a környezetkímélő technológiákra való átállással párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20-30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jason Bourne
2015. december 13. 11:21
Ha a tiszta levegőért, környezetvédelemért,vagy a szmog ellen küzdenének, még üdvözlendő lenne, mert azt meg lehet nyerni. De a klímaváltozás ellen küzdeni?
Jason Bourne
2015. december 13. 11:19
"kötelezik magukat a globális felmelegedés elleni küzdelemre" Szélmalomharc tipikus esete. Van, ami ellen nem érdemes küzdeni, mert egyébként is bekövetkezik. Ilyen mondjuk a globális felmelegedés, vagy az idő múlása. Akármit csinál az emberiség, a klíma akkor is változni fog.
3M..
2015. december 13. 10:03
Ha az ilyen Áder-félék döntöttek, akik végképp semmihez sem értenek akkor nem hogy plusz két fokos emelkedés lesz, hanem egy komolyabb jégkorszak vár a Kárpát-medencére. Mínusz 40 fok lesz az átlag, javaslom kérjünk tanácsot Olmjakontól (Оймякон), hogy kell kezelni az efféle állapotot. Szebb Jövőt!
Rony Tronco
2015. december 13. 08:42
Két jégkorszak között vagyunk , de nem ez az élősködő, a lényeget mindig elmosó banda fogja megmondani, hogy hol tartunk. Ha fizetnének nekem akkor én Budapest, Szentpétervár, stb adataival bizonyítanám a glob. felmelegedést. Ha az ellenkezőjéért fizetnének akkor Debrecen, Nordcap, és még jó néhány hely adatát venném elő. Ez az egész egy szelep meg a lobbik buta, tömeget hülyítő harca. Illetékes kutató arra a kérdésre, hogy változott az Adria szintje a mintegy 200 éve kijelölt 0,00 m alapszinthez képest : azt nem vizsgálják, tán meg is semmisült, de nézzem meg Velencét. (Velence süllyed, nem a tengerszint emelkedik!!!)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!