Több tucat szíriai ellenzéki csoport részvételével tartanak tanácskozást Szaúd-Arábiában a napokban, amelynek célja, hogy egységesítse ezen erők álláspontját. A Külügyi és Külgazdasági Intézet M1-nek nyilatkozó kutatója, Szalai Máté szerint viszont felesleges komoly eredményt remélni a találkozótól.
A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint nem valószínű, hogy komoly eredmény születik azon a tanácskozáson, amelyet Szaúd-Arábia rendez a napokban több tucat szíriai ellenzéki csoport részvételével. A megbeszélésnek az a célja, hogy egységes álláspontot alakítsanak ki a nemcsak Bassár el-Aszad elnök erői, hanem gyakran egymás ellen is harcoló rivális fegyveres csoportok.
Heterogén egység?
Szalai Máté az M1 keddi műsorában azt hangsúlyozta, hogy a szíriai ellenzék kifejezetten heterogén: liberálisabbak és szélsőségesen iszlamisták, kurdok és arabok egyaránt megtalálhatóak a tagjai között. A kutató a legnagyobb gondnak azt nevezte, hogy a nyugati világ nem tudja – és nem is biztos, hogy akarja – összefogásra sarkallni a különböző csoportokat, amelyek összlétszáma David Cameron brit miniszterelnök becslése szerint körülbelül hetvenezer.
Aszad vagy az ISIS?
Szalai úgy gondolja, a szíriai helyzet csak bonyolódott az utóbbi időben: egyre több a résztvevő, és egyre kevésbé világos, hogy ki kinek a pártján áll. Kiemelte, hogy alapvetően két szereplővel kapcsolatos viszony a meghatározó: az Iszlám Államot a legtöbb ország meg akarja buktatni, ez ugyanakkor megerősítené Bassár el-Aszad szíriai elnök pozícióját, ami sokak érdekével ellentétes.
A kutató véleménye az, hogy az Iszlám Államot bombázásokkal nem lehet legyőzni, ehhez szárazföldi csapatokat is be kell vetni, amire azonban a nyugati államok nem hajlandóak.