Importált bűnözés: bevándorló erőszaktevőket fogtak az Egyesült Államokban
Mindezt Massachusettsben, amelynek kormányzója már korábban közölte, nem működik együtt Trumppal a kitoloncolásokban.
Szeptemberhez képest 12 százalékponttal növekedett azoknak a svédeknek az aránya, akik szerint kevesebb migránst kellene az országnak befogadnia: jelenleg a lakosság 41 százaléka vélekedik így egy reprezentatív felmérés szerint. A szélsőjobboldali Svéd Demokraták elrettentő szórólapozásba kezdtek Törökországban, Görögországban és Magyarországon,
Egy november elején készült reprezentatív közvélemény-kutatás szerint ahogy egyre több migráns érkezik Svédországba, úgy a lakosság egyre kisebb része gondolja úgy, hogy továbbra is be kellene fogadni minden érkezőt.
A november 2-5 között ezer fő megkérdezésével a Sifo által készített felmérés eredménye azt mutatja, hogy a lakosság 41 százaléka szerint kevesebb migránst kellene befogadnia Svédországnak. Ez az arány szeptemberben csak 29 százalék volt. A felmérés szerint ugyanakkor 17 százalék továbbra is több migránst fogadna be.
Európában Svédország fogadta be eddig a legtöbb migránst, ebben az évben mintegy 190 ezer menedékkérőre számítanak. A Sifo kutatását vezető Toivo Sjören azt mondta, hogy a szeptemberi felmérés során a fejlemények és a vita is teljesen más volt: a miniszterelnök most már arra kéri az EU-t, hogy osszák el más tagállamokban a Svédországba érkezőket.
Az Ipsos vasárnap közzétett kutatása hasonló elmozdulást mért a társadalmi hozzáállásban: a további migránsok befogadását támogatók aránya a szeptemberi 44 százalékról 26 százalékra csökkent. Szeptemberben ráadásul az Ipsos azt mérte, hogy minden harmadik válaszadó akár az otthonába is befogadott volna migránsokat.
A kutatásban férfiak és a jobboldali szavazók bizonyultak kritikusabbnak a migránsokkal szemben. A szélsőjobboldali Svéd Demokraták szavazóinak 96 százaléka azt szeretné, hogy kevesebb migráns telepedjen le Svédországban – foglalja össze a kutatást a The Local.
A Svéd Demokraták egyébként szórólapokat is osztogatnak a migránsoknak a népszerű útvonalakon, Törökországban, Görögországban és Magyarországon is. A szórólapokra azt írták, hogy Svédországban nincs „se pénz, se munka, se lakás”. Joakim Wallerstein szóvivő leszögezte, hogy el akarják oszlatni azokat az illúziókat, miszerint Svédországban luxus az élet. A párt azt is tervezi, hogy tévéreklámokat sugároznak majd Szíriában és Afganisztánban.
A svéd migrációs miniszter a Svéd Demokraták kampányára úgy reagált, hogy hamis képet festenek Svédországról, de az ország globális reputációja erős.