Nem az a legfőbb kérdés, hogy hányan jönnek
A Das Erste Anne Will című politikai vitaműsorában a kancellár kifejtette, hogy a menedékkérők áradatát rövid távon és a német határon nem lehet feltartóztatni. A határok lezárása és a menedékkérők befogadásának tilalma nem megoldás, és nem is lehetne kivitelezni – mondta Angela Merkel a tevékenységét érő bírálatokkal, követelésekkel kapcsolatban. Aláhúzta: nem tudja befolyásolni, hogy mennyi menedékkérő érkezik Németországba. „Én sem tudom, hogy holnap hányan jönnek” – jegyezte meg, de hangsúlyozta: nem is ez a lényeg, hanem hogy a német hatóságok minél jobban, gördülékenyebben kezeljék ezt a szokatlan helyzetet.
Arra a felvetésre, hogy szinte mindegyik menekült Németországba akar menni, azt mondta: a népességhez viszonyítva Svédországban és Ausztriában is több a menedékkérő, mint Németországban. Összegezve hozzátette: Németország egy olyan ország, ahová sok menekült akar menni, és Németország nyitott is rá, hogy őket barátságosan fogadja.
Merkel büszke a barátságos fogadtatásra
„Nem vagyok hajlandó részt venni egy olyan versenyben, hogy ki kezeli barátságtalanabbul a menekülteket” abban a reményben, hogy „akkor majd nem jönnek”. „Németország barátságosan fogadja a menekülteket. Erre büszke vagyok” – jelentette ki a kancellár.
A multikulturalizmussal kapcsolatban azt mondta: ha a multikulturalizmus azt jelenti, hogy mindenki kedvére tehet bármit, figyelmen kívül hagyva a közösség szabályait, akkor a „multikulti egy élethazugság”. A védelemre nem szoruló menedékkérőknek, akik pusztán gazdasági okokból érkeznek, távozniuk kell, a védelemre szoruló embereket pedig be kell fogadni – tette hozzá. Egy felmérésre hivatkozva azt mondta, hogy a menedékkérők legnagyobb csoportját alkotó szír állampolgárok túlnyomó többsége nem akar hosszabb távon Németországban maradni, hanem szeretne visszatérni hazájába.
Nem a szelfik miatt jönnek
Elmondta, a menekülthullám nem Németország vagy a menedékkérőkkel készített szelfik miatt indult el, jóval összetettebb és földrajzilag távol érvényesülő tényezők indították el a hullámot. Ezekkel a valódi kiváltó okokkal kell foglalkozni, így javítani kell a Szíriából elmenekült, de a térségben maradt emberek helyzetét. Elsősorban Törökországgal kell szorosabbra fűzni az együttműködést, az országban élő – a helyi jogszabályok miatt menekültstátussal nem is rendelkező – szíriaiak életkörülményeinek javítása és a görög-török uniós külső határ jobb védelme céljából – fejtette ki a német kancellár.