Új, pusztító rakétát tesztelt Kijev
A Ruta rakéta sikeres tesztelése jelentős előrelépést jelenthet Ukrajna önálló fegyvergyártásában és az oroszokkal szemben védekezésben.
Ukrajna nem csak a saját területét, hanem az Európai Unió határait is védi – mondta Londonban Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök, aki emiatt nyugati támogatásra tart igényt, többek között védelmi célú katonai felszerelések formájában. Ez utóbbi alatt páncélos-elhárításra alkalmas eszközöket, illetve navigációs és egyéb elektronikus berendezéseket ért.
Ukrajna nemcsak saját területét, hanem az Európai Unió határait is védi, és ezért segítségre tart igényt a Nyugattól, egyebek mellett védelmi jellegű hadfelszerelések formájában – mondta Londonban az ukrán miniszterelnök. Arszenyij Jacenyuk – akit szerdán fogadott a Downing Streeten David Cameron brit kormányfő – a Sky News brit hírtelevízió szerda esti politikai magazinműsorában kijelentette: Ukrajnának az „orosz vezénylés alatt tevékenykedő” katonai alakulatok elrettentése végett van szüksége védelmi jellegű felszerelésre.
Arra a kérdésre, hogy mit ért védelmi fegyverzet alatt, Jacenyuk páncélos-elhárító eszközöket, elektronikus hadviselésre alkalmas felszereléseket és navigációs berendezéseket említett. „Mi vagyunk az egyetlen (olyan ország), amely harcban áll az orosz hadsereggel (…) Segítsenek nekünk” – fogalmazott az interjúban az ukrán kormányfő. Arszenyij Jacenyuk kijelentette: az ukrán kormány szerint jelenleg több mint 40 ezer orosz fegyveres tartózkodik ukrán területen, közülük tízezren „egyértelműen a reguláris orosz fegyveres erők tagjai”.
Hozzátette: egyetlen ország tagadja az orosz katonák ukrajnai jelenlétét - maga Oroszország. „Erőteljesen azt javaslom az orosz rezsimnek, hogy kapcsolja be az internetet, és nézze meg a YouTube-on a felvételeket saját katonáiról, saját harckocsijairól, saját tüzérségéről” – mondta az ukrán miniszterelnök.
Jacenyuk szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök politikai tőkét akar kovácsolni a görögországi válságból, meg akarja bontani az egységet az Európai Unión belül, valamint az EU és az Egyesült Államok között is. Az orosz államfő célja feszültségek szítása az EU-ban, és „forró válsággócok kreálása világszerte”, ugyanúgy, ahogy a korábbi évtizedekben a Szovjetunió tette, amikor saját belső problémáiról akarta elterelni a figyelmet - mondta az ukrán kormányfő.