Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Skócia újra dönthetne függetlenségéről, amennyiben a britek elhagyják az Európai Uniót – mondta Nicola Sturgeon skót miniszterelnök. Ha David Cameron brit miniszterelnök Konzervatív Pártja győz a május 7-ei parlamenti választásokon, az Egyesült Királyságban legkésőbb 2017 végéig referendumot tartanak az EU-ból való kilépésről.
Skócia ismét népszavazást tarthat függetlenségéről, ha az Egyesült Királyság távozik az Európai Unióból – mondta szerda este a skót miniszterelnök. Nicola Sturgeon, aki a függetlenségre törő Skót Nemzeti Párt vezetőjeként áll a skót kormány élén, a többi skót politikai párt vezetőivel tartott televíziós választási vitában kijelentette: ha a Nagy-Britanniát jelenleg kormányzó Konzervatív Párt hatalmon marad a május 7-ei parlamenti választásokon, és utána „ki akarná rángatni” az egész országgal együtt Skóciát is az EU-ból, az indokolhatná az újabb skóciai függetlenségi referendum kiírását.
Skóciában az SNP vezette kormány kezdeményezésére tavaly szeptember 18-án tartottak függetlenségi népszavazást, amelyen az elszakadást ellenző erők győztek 55,3 százalékos szavazataránnyal; a függetlenségre a választók 44,7 százaléka voksolt. David Cameron brit miniszterelnök ugyanakkor már két éve bejelentette, hogy ha a Konzervatív Párt kormányon marad az idei parlamenti választások után, Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A brit választók e tárgyalások eredménye alapján dönthetnének arról, hogy az EU-n belül, vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.
Nicola Sturgeon a skóciai Aberdeen városának egyetemén tartott szerda esti televíziós vitában kijelentette: jelenleg nem tervezi a skóciai függetlenségi népszavazás újbóli kiírását. A skót miniszterelnök szerint „a körülmények vagy a közhangulat alapvető megváltozására” lenne szükség ahhoz, hogy a referendum ismét napirendre kerülhessen. Sturgeon szerint ilyen léptékű változást eredményezhetne például, ha a toryk „akaratunk ellenére ki akarnának rángatni bennünket az Európai Unióból”.
David Cameron mindazonáltal már a szeptemberi skóciai népszavazás másnapján leszögezte, hogy a referendum a skóciai függetlenség kérdését „egy nemzedéknyi, talán egy egész életnyi időre rendezte”, és nincs mód az ismétlésre.