Népszavazás lehet Ukrajna államformájáról

2015. április 06. 15:59

Petro Porosenko ukrán elnök szerint a társadalom körülbelül 90 százaléka kiáll Ukrajna egységes államberendezkedése mellett, ennek ellenére nem zárkózik el az elől, hogy népszavazás legyen az ország esetleges föderalizációjáról.

2015. április 06. 15:59

Ukrajna egységes ország marad, de készen áll népszavazásra bocsátani államberendezkedésének kérdését – jelentette ki Petro Porosenko elnök hétfőn a parlament alkotmányreformmal foglalkozó bizottságának első ülésén. Az államfő kijelentette, hogy tudomása szerint igen nagy, megközelítőleg 90 százalékos Ukrajna egységes államberendezkedésének támogatottsága az ország lakosságának körében. 

„A decentralizációnak semmi köze a föderalizációhoz” – szögezte le az államfő. Mint korábban a kijevi vezetés már több ízben kifejtette, az alkotmánymódosítás célja, hogy decentralizáció, azaz a központi irányítás csökkentése révén a régiók szélesebb önigazgatási jogokat kapjanak, megőrizve közben Ukrajna jelenlegi államformáját. A föderalizáció viszont azt jelentené, hogy Ukrajna szövetségi állammá válna, ami a kijevi vezetés szerint nem szolgálná az ország érdekét. Ez utóbbi követelés, vagyis az, hogy Ukrajna Oroszország mintájára váljon szövetségi állammá, már többször elhangzott az ország keleti részét megszállás alatt tartó oroszbarát szakadárok és Moszkva részéről is. 

Ukrajna egységes állam, és meggyőződésem, hogy az is marad. Nem azért, mert mi, Önökkel, fentről, így döntünk, hanem mert rendszeresen tanulmányozzuk a társadalom ezzel kapcsolatos véleményét. Biztosíthatom Önöket afelől, hogy az elmúlt egy évben az egységes államirányítási modell támogatottsága igen erős a lakosság körében, ma megközelíti a 90 százalékosat” – hangoztatta a bizottság előtt az elnök. 

Kijelentette ugyanakkor, hogy nem zárkózik el az államforma népszavazásra bocsátása elől sem. „Azok számára, akik mindenáron értekezni akarnak a föderalizációról, vitára akarják bocsátani ezt, arra van egy végső eszközünk, a referendum. Készen állok Ukrajna államigazgatási formájának kérdését népszavazásra bocsátani, ha Önök ezt szükségesnek látják” – jelentette ki. 

Porosenko múlt kedden az ország északkeleti részén lévő Csernyihivben tett látogatásakor, helyi egyetemistákkal találkozva jelentette ki először, hogy kész népszavazásra bocsátani Ukrajna föderalizációjának, azaz szövetségi állammá alakításának, valamint az orosz nyelv második államnyelvvé emelésének kérdését. Hozzátette viszont: meggyőződése, hogy az ország választói határozott nemet mondanak majd mindkét kérdésre.

Összesen 111 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2015. április 07. 11:04
Ebben a felpörgetett, ultranacionalista ukrán közhangulatban nem kérdés, hogy a föderalizmus kérdése durván elbukna. Csak azt nem értem, hogy nekünk ehhez miért is kellene tapsikolnunk? Területi autonómiát kellene KÖVETELNÜNK a nagyjából egy tömbben élő kb. 150 ezer magyarnak! Ha nem tesszük, akkor azt az USA nyomására nem tesszük - tiszta sor. Ők a "stabilitásban" érdekeltek. Ahogy 1956-ban is ez volt az elsődleges (kizárólagos?) szándékuk.
Csigorin
2015. április 07. 07:02
Varom az eulibsi ajvekkorust hogy oktassak ki porosjankot demokraciabol, miszerint kisebbsegi kerdeseket nem illik nepszavazasra bocsatani. Ertheto okokbol ugye. Mert ha ok lennenek tobben, akkor nem hivnak kisebbsegnek. Kijevi demokracia szerint tehat a kisebbsegnek nem jar semmi jog, mivel ok vannak kevesebben. Es ezek akarnak Europaba jonni?
alex.leopardi
2015. április 06. 21:06
jelenleg is hetman van,művelt emberfő vagy noha a gondolataink elsuhannak a térben
thymian
2015. április 06. 20:13
Jarost kinevezték az ukrán hadsereg tanácsadójává, ezzel hozzáférést kapnak a nácik az amerikai és európai fegyverekhez. Ez csak beetetés poros részéről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!