BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Románia és Bulgária igazságügyi rendszeréről tett közzé jelentést az Európai Bizottság szerdán. A testület szerint javult a román igazságszolgáltatás, de még mindig nagy gondot jelent a korrupció, és a kormány is túl sokszor nyúl a sürgősségi rendeletek eszközéhez.
Az elmúlt évek politikai bizonytalanságai és más kihívásai megnehezítették a reformokat Bulgáriában – mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke, a Bizottság Bulgáriáról és Romániáról szóló jelentéséről. Kedvező jelként értékelte ugyanakkor, hogy ennek ellenére számos területen felismerték a gondokat és hozzáláttak a megoldásukhoz. „Most itt az ideje cselekedni” – jelentette ki Timmermans. A Bizottság megállapítása szerint a szófiai kormány számos fontos lépést tett az igazságügy átalakítása érdekében, mindamellett még be kell bizonyosodnia, hogy az intézkedéseknek tartós hatása lesz. Kiemelték, hogy a lakosságnak a jogi intézményekbe vetett bizalma csekély. A jelentés számos ajánlást is tartalmaz az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének, elszámoltathatóságának és integritásának javítására.
Romániával kapcsolatban a jelentés megállapította, hogy az ország jó úton halad. A legfontosabb feladatnak változatlanul a korrupció elleni fellépést tartja a bizottság. A 2015-ben elindított intézkedéseket meg kell valósítani. A bizottság megállapítása szerint nőtt a lakosság bizalma a jogrendszer és a korrupcióellenes intézkedések iránt, az elért eredményeket azonban meg kell szilárdítani mert még nem állnak biztos lábon. Az igazságügyben egyre nagyobb szakmai hozzáértés mutatkozik, ami abban a törekvésben is megjelenik, hogy minél teljesebb legyen az igazságszolgáltatás függetlensége. A bizottság rámutatott, hogy a közeljövőben fontos hivatalokban esedékesek kinevezések, s úgy vélekedett, hogy azok a reformok tesztjének is tekinthetőek majd.
Kritikaként említi a jelentés Románia vonatkozásában a parlament vonakodását az alkotmánybíróság egyes döntéseinek alkalmazásától. Az Európai Bizottság felrója, hogy a parlament megtagadja egyes törvényhozók kiadását az igazságszolgáltatásnak, bírálja a kormányt amiatt, hogy túl gyakran bocsát ki sürgősségi kormányrendeleteket, és szóvá teszi, hogy a közbeszerzési eljárások még igen nagy mértékben ki vannak téve a korrupció és az összeférhetetlenség veszélyének.
Klaus Johannis román elnök közleményben üdvözölte, hogy a jelentés többnyire pozitívan értékeléseket tartalmaz a román igazságszolgáltatás alakulásáról, és megállapította, hogy ez már a második kedvező jelentés a tavalyi után. Johannis kiemelte, hogy a következtetésekben Brüsszel megállapította: az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében az igazságszolgáltatás átalakítása és a korrupcióellenes harc területén kitűzött fontosabb célokért a román társadalom felelősséget vállal, és a legutóbbi változások azt vetítik előre, hogy a reform hosszú távon fenntartható.
Az elnöki hivatal közleménye szerint Johannis tudomásul vette a kritikákat is. Az elnök szerint Romániának folytatnia kell az erőfeszítéseket a reformfolyamat konszolidálása és visszafordíthatatlanná tétele érdekében. Robert Cazanciuc igazságügyi miniszter azt emelte ki, hogy ez a legjobb jelentés 2007 óta, vagyis amióta Románia tagja az EU-nak, és Brüsszel figyelemmel kíséri az igazságszolgáltatás reformját.