Mélyek az árkok – sosem gyűlölték még ennyire egymást a választók Amerikában
Zsigeri, törzsi gyűlölet uralkodik, egyre mélyebb a szakadék a két tábor között az elnökválasztás előtt. Hogy miért van ez így? Szakértővel jártunk utána!
Elhódította az amerikai Republikánus Párt a többséget a szövetségi felsőházban, miután – saját korábbi pozícióinak megőrzése mellett – hétnél több, eddig demokrata kézen lévő szenátusi mandátumot megszerzett a keddi „félidős” választásokon. Így az amerikai képviselőházban és a szenátusban is republikánus többség lesz Obama maradék elnöki ciklusa alatt.
A szövetségi törvényhozás mindkét kamarája a republikánusok ellenőrzése alá kerül 2015 januárjától, miután a konzervatív párt a képviselőházban is megőrizte, sőt tovább növelte fölényét. A szenátus elhódítása a demokratáktól a legdrámaibb politikai fordulatot jelenti Washingtonban Barack Obama hivatalba lépése, 2009 óta. A republikánusok ugyanis minden eddiginél nagyobb engedményekre kényszeríthetik az elnököt, akinek a mozgástere kormányzása utolsó két évében jelentősen leszűkül.
A republikánusoknak, akiknek legkevesebb 52 szenátoruk lesz lesz a 100 tagú szövetségi felsőházban, amelyben legutóbb 2006-ban sikerült többségbe kerülniük. A győzelmükhöz legkevesebb hat mandátumot kellett elvenniük politikai ellenfeleiktől. A szenátusi választások kedden nem zárultak le, mert Louisianában – ahol sem Mary Landrieu hivatalban lévő demokrata szenátor, sem legfőbb kihívója, a republikánus Bill Cassidy nem kapta meg a szavazatok 50 százalékát – második fordulót tartanak december 6-án.
Harry Reid, a szenátusi demokrata többség jelenlegi vezetője nyilatkozatban gratulált Mitch McConnelnek, a republikánus kisebbség kedden Kentuckyban újraválasztott vezetőjének győzelméhez és ahhoz, hogy ő lesz az új felsőházi többségi vezető. Reid egyúttal leszögezte, hogy „a választók üzenete világos: azt szeretnék, ha együttműködnénk”, és kifejezte készségét, hogy utódjával közösen munkálkodjon a középosztály érdekében.
A republikánusok egyébként Floridában megnyerték az év legkiélezettebb kormányzóválasztását is: az állam hivatalban lévő első embere, Rick Scott a demokrata színekben induló Charlie Crist támadását verte vissza. Crist korábban, még republikánusként volt már az állam kormányzója. A floridai küzdelem eldöntésére a két fél több mint 100 millió dollárt áldozott.
Wisconsinban is újraválasztották a republikánus kormányzót, Scott Walkert, akinek 2012-ben sikerült túlélnie egy visszahívási szavazást, miután korlátozta a közalkalmazottak szakszervezeteinek jogait. A győzelem nyomán a várakozások szerint Walker 2016-ban pártjának egyik elnökjelölt-aspiránsa lesz.