A Németország újraegyesítéséhez az egykori NDK-ban fűzött remények többsége teljesült, és Németország keleti része hatalmas mértékben fejlődött az utóbbi 24 évben – hangsúlyozta a német kancellár pénteken Hannoverben a német egység napja alkalmából mondott ünnepi beszédében. Angela Merkel a német nemzeti ünnepen kiemelte, hogy „végtelenül sok munka” van az ország újraegyesítésében, és bőven van még tennivaló, de 24 év után megállapítható, hogy „egyáltalán nem rontottunk el mindent, hanem sok mindent jól csináltunk”.
Ezt mutatja például, hogy a munkanélküliség ugyan továbbra is jóval magasabb keleten, mint az ország nyugati részén, de 10 százalék alá süllyedt. Ez történelmi mélypont, az elvándorlás a keleti tartományokból pedig megállni látszik, és a 30 év alatti keletnémet fiatalok 96 százaléka úgy érzi, hogy profitált az újraegyesítéséből – mondta Angela Merkel.
Az egységfolyamat haladását jelzi az is, hogy a gazdasági fejlettség regionális eltéréseit már nem lehet a korábban megszokott módon, a kelet-nyugati tengelyre felfűzve értelmezni, hiszen keleten éppen úgy vannak nagy vonzerejű, kiemelkedően fejlett térségek, mint nyugaton, és nyugaton is vannak elmaradó, demográfiai és pénzügyi gondokkal küzdő vidékek – fejtette ki a kancellár. Hangsúlyozta, hogy éppen ezért nagy feladat a keleti országrész felzárkóztatását – egyebek mellett egy különadó kivetése révén – szolgáló úgynevezett szolidaritási paktum reformja a következő években.
Angela Merkel hangsúlyozta: Németország egységét nem sikerült volna helyreállítani az NDK polgárainak békés forradalma nélkül. A keletnémetek „bátorsága nélkül nem dőlt volna le a berlini fal”, a siker másik fő tényezője pedig a bonni vezetés munkája volt a nemzetközi politika porondján, amellyel meggyőzték a nagyhatalmakat arról, hogy Németország újraegyesítése helyes lépés. Ez „diplomáciai mestermű” volt – emelte ki a kancellár.
A németek az európai integráció előrehaladásáért is hálásak lehetnek – tette hozzá. Az „európai szabadság és béke csodája”, hogy az EU 2004-ben tíz kelet-közép-európai országgal bővült, és nagy jelentőségű, hogy Donald Tusk volt lengyel miniszterelnök személyében ma már egy kelet-közép-európai politikus vezeti az uniós kormány- és államfők testületét, az Európai Tanácsot – mondta a német kancellár.