Ukrán válság: titokban dolgozhatott a megoldáson Merkel és Putyin

2014. augusztus 01. 13:58

A maláj gép lelövése miatt ugyan abbamaradtak a tárgyalások, de a The Independent című lap úgy tudja, korábban titkokban folytatott egyeztetéseket az ukrán válság megoldása érdekében Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök. E szerint a Krím új státuszának elismeréséért cserébe az orosz elnök több mindenben is engedne és segítené az ukránokat. A német helyettes kormányszóvivő szerint a cikknek nincs valóságalapja.

2014. augusztus 01. 13:58

A Krím szuverenitásáért cserébe az ukrán energiaellátás biztonságát garantálná az a megállapodás, amelyről titokban Vlagyimir Putyin orosz elnök és Angela Merkel német kancellár tárgyalt a hónapok óta húzódó ukrán válság békés megoldása érdekében – írta a titkos alkut ismerő forrásokra hivatkozva a The Independent című brit napilap.

A béketervezet két fő törekvése: az ukrán határok stabilizálása, valamint a pénzügyi gondokkal küzdő kelet-európai ország gazdasági fellendülésének előmozdítása elsősorban olyan új energiaügyi megállapodással, amely szavatolná a földgázellátás biztonságát. Ha erre az oroszok rábólintanának, akkor a megállapodás értelmében a nemzetközi közösségnek egy olyan lépésre kellene elszánnia magát, amelyre néhány ENSZ-tagállam vélhetően nehezen lesz majd képes: el kellene ismernie a Krím félsziget függetlenségét és oroszországi bekebelezését – írta honlapján a brit napilap.

A titkos tárgyalásokat ismerő források azt állítják, hogy a stabilizációs terv első részeként Oroszországnak le kell állítania a Kelet-Ukrajnában működő különböző szakadár csoportok pénzügyi és katonai támogatását. Az ukrán államfőnek eközben bele kell egyeznie abba, hogy országa nem csatlakozik a NATO-hoz, cserébe viszont Putyin nem hátráltatja majd az Európai Unió (EU) és Ukrajna között néhány hete aláírt szabadkereskedelmi megállapodás megvalósulását.

A körvonalazódó béketerv második részeként Ukrajnának hosszú távú egyezséget ajánlanának a Gazprom orosz energiaóriással a jövőbeli gázszállításokkal és gázárakkal kapcsolatban. Jelenleg nincs megállapodás a felek között, így apadnak az ukrán gázkészletek, és még a tél előtt valószínűleg ki is fogynak, ami gazdasági és társadalmi katasztrófát vonna maga után – jegyezte meg a The Independent. A titkos megállapodás szerint Oroszország egymilliárd dolláros (234 milliárd forintos) pénzügyi csomaggal kompenzálná Ukrajnát azért a veszteségért, amelyet az orosz flotta krími, illetve szevasztopoli állomásoztatásáért – a félsziget márciusban megszavazott függetlenségéig – fizetett bérleti díj elmaradása okozott.

A The Independent értesülése szerint Merkel arra irányuló erőfeszítései, hogy közvetítőként lépjen fel Putyin és Petro Porosenko ukrán államfő között, alábbhagytak a maláj utasszállító július 17-i kelet-ukrajnai (feltételezett) lelövése nyomán.

Az eddigi titkos tárgyalásokat ismerő források azonban a napokban azt közölték, hogy a „német béketerv” továbbra is a tárgyalóasztalon van és az egyetlen szóba kerülő megállapodás. „A tárgyalásokat felfüggesztették az MH17 katasztrófája miatt, de várhatóan újraindulnak, amint kivizsgálták a történteket” – tette hozzá a névtelenül nyilatkozó forrás.

A brit napilap megkereste a brit külügyminisztériumot azzal kapcsolatban, hogy van-e tudomása ezekről a titkos tárgyalásokról. A tárca nemmel válaszolt, a szóvivő ugyanakkor hozzátette: véleménye szerint elég valószínűtlen, hogy az Egyesült Államok vagy Nagy-Britannia elismerné Oroszország fennhatóságát a Krím felett.

A The Independent megjegyezte, hogy Angela Merkel kormánya a maláj gép katasztrófájáig rendületlenül ellenezte az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedéseket (azok harmadik körét) kereskedelmi és diplomáciai okokból egyaránt. 

FRISSÍTÉS

Christiane Wirtz német helyettes kormányszóvivő a beszámolóra reagálva kijelentette: a The Independent írásának „nincsen semmiféle valóságalapja”.

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2014. augusztus 03. 07:22
Olvastam a Magyar Nemzetben a tervet. Valójában az egyetlen reális megoldást körvonalazták és ez az USA-nak piszkosul nem tetszett. Egy európai békehelyzetben egyáltalán nem érdekeltek.
Droite
2014. augusztus 02. 16:16
http://www.hidfo.net/2014/07/29/nyilatkozott-nemet-medianak-malaj-gepet-lelovo-ukran-szu-25-pilotaja
berzsian56
2014. augusztus 02. 10:03
Lehet amit ma kacsának minősítünk, holnap az lesz a tárgyalási alap. Egy keretmegállapodásnak nem is lenne rossz, kivéve az EU-Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodást. Ez sem az EU-nak sem, az oroszoknak,sem nekünk nem tenne jót.
basatu
2014. augusztus 02. 06:32
Kacsa a hír,viszont a nyugati embargó miatt az Oroszországba irányuló német export 20%-kal visszaesik,a keleti uniós országokhús és zöldség exportja szintén megzuhant,már több keleti cég becsődölt,azaz az unió gazdasága akkora károkat szenved hogy az oroszok kiröhögik őket,és a muznkanélküliewk száma drámaian emelkedik,szóval az unió ismét tökön rúgta magát.De ez még csak a kezdet mert Putyin még nem is csapott oda keményebben.Szóval ebben a hidegháborúban a nyugat vesztésre áll ez a hosszútávú végleges prognózis.Mint tudjuk az USA a világ többi részét nem tudta felsorakoztatni maga mögé,és azok ki is használják a lehetőséget,így Kína,India,Brazília,a kistigrisek,Japán viszont csendben van és józanul mérlegel,mivel már a rangsorban a 3.helyre csúszott vissza nem akar a 4.helyre vissza esni.Hiába no a világ fejlődésének a motorja keletewn van,az újdonságok is onnan jönnek,és a hatalom gazdasági centrumából politikai és katonai centrum jön létre ,a nyugat tovább zuhan,és nincs remény a zuhanás megállítására,hamarosan jön a háború ,de anélkül hamarosan dollárral gyújtanak cigire az embere4k,mert az USA gazdasági és politikaqi hatalmának visszaállítását a nyaklónélküli bankjegy kibocsátás nem oldja meg véglegesen!Ennek előszelei jól érezhetőek a nyugati tőzsdék hullámszerű ingadozásain és az USA gazdasági eredményinek szépítgetése,mert mint tudjuk tapasztaltuk a múltban hogy a gazdasági mutatók hamisításai után mindíg összeomlás következik,lásd az ingatlan lufi kipukkanását és az USA bankok bedőlését.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!