Jeruzsálem szerint nem lesz tartós tűzszüneti megállapodás

2014. augusztus 17. 13:49

Vasárnaptól Kairóban folytatják a tárgyalásokat Izrael és a Hamász képviselői. Jeruzsálem azonban nem számít arra, hogy hétfő estig, a jelenleg hatályban lévő fegyvernyugvás végéig sikerül tartós tűzszüneti megállapodást kötni.

2014. augusztus 17. 13:49

Jeruzsálem szerint kicsi az esélye a tartós tűzszüneti megállapodás megkötésének hétfő éjfélig, az ötnapos fegyvernyugvás végéig – állítja az izraeli katonai rádió. Vasárnap reggel visszatért az izraeli delegáció Kairóba, hogy egyiptomi közvetítéssel tovább tárgyaljon a tartós tűzszünet feltételeiről. A megbeszélésekre utalva Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a szokásos vasárnapi kormányülés kezdetén kijelentette, hogy „a Hamász téved, ha azt gondolja, hogy katonai vereségét politikai eredményekre válthatja”. „A Hamász akkor is téved, ha azt hiszi, hogy szórványos lövésekkel engedményekre késztet minket”, folytatta a kormányfő. „Kemény csapások érik a Hamászt mindaddig, amíg vissza nem tér a nyugalom. A Hamász téved, ha úgy véli, hogy nem tudunk sokáig helyt állni” – tette hozzá. 

Juvál Steinic, a stratégiai ügyek minisztere a tanácskozáson azt mondta, hogy „az övezet lefegyverzése nélkül a gázai kikötő a rakéták vámmentes boltja lenne”, utalva a kairói tárgyalások legfontosabb izraeli követelésére, a gázai iszlamisták lefegyverzésére. Naftali Bennet, a telepeseket támogató Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) pártot vezető keményvonalas gazdasági miniszter az egyiptomi tűzszüneti megbeszélések felrúgását és egyoldalú izraeli lépéseket szorgalmazott. „Azonnal abba kell hagyni a tárgyalást a Hamásszal, kezünkbe kell venni sorsunkat egy egyszerű képlet alapján: a humanitárius ügyekre igent kell mondani, a terrorra pedig nemet” – vélekedett Bennet.

Nem csak az izraeli, hanem a palesztin oldal is megosztott az egyiptomi javaslat kapcsán, amely egy hónappal elhalasztaná a gázai kikötő ügyét, anélkül szeretne megállapodásra jutni. A rádió szerint Mahmúd Abbász palesztin elnök és emberei elfogadják ezt, és erre próbálják rávenni a Hamász elutasító állásponton lévő vezetőit. 

A Kairóban tartózkodó palesztin delegáció bízik benne, hogy sikerül egyezségre jutniuk Izraellel, noha véleményük szerint eddig csekély előrehaladást értek el a megbeszéléseken. Háled Mesaal, a Hamász Katárban élő politikai vezetője azonban egyelőre ragaszkodik legfőbb követeléseikhez, a légi- és a tengeri kikötő működtetéséhez. „Azt akarjuk, hogy Gáza lakóinak hozzáférésük legyen a tengerhez és a repülőtérhez” – közölte. 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zazri
2014. augusztus 17. 20:22
Egyelőre csak 2 arab ország ismerte el Izraelt, a palesztinoknak eszük ágában sincs, a konfliktus az arabok kezdték, kicsit megroggyantak a válaszcsapásoktól. A HamaSS-szal és a DzSSiháddal úgy kellene eljárni, mint a csótányokkal.
balbako_
2014. augusztus 17. 14:39
Márpedig, ha ők mondják nem is lesz! (Etekintetben lehet hinni Izraelnek másban semmiben!)
3M..
2014. augusztus 17. 14:07
Tehát háború pártiak. Értjük. Szebb Jövőt!
kamasuka
2014. augusztus 17. 13:58
Talán 1x nem kellene visszalőni, nem? Próbáljátok már ki! Maguktól tűnik el a palettáról a Hamasz és a Fatah, meg minden más.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!