Tusk: „Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország potenciáljától!"
A lengyel miniszterelnök azt is kijelentette: az illegális migrációt nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni.
Katasztrófavédelmi szakértők, orvosok, a légierő, valamint a légitársaság képviselői érkeztek Malajziából Ukrajnába, hogy vizsgálódjanak a lelőtt maláj repülő becsapódásának helyszínén. A hollandok is küldtek egy szakértői csoportot. Egyelőre nem tudni, hagyják-e majd őket vizsgálódni a szakadárok, akik a kijevi kormány szerint igyekeznek eltüntetni a bizonyítékokat.
Malajziából 62 fős csoport érkezett szombaton Ukrajnába, hogy megvizsgálják a lelőtt maláj repülő becsapódásának helyszínét. Katasztrófavédelmi szakértők, orvosok, a légierő, valamint a légitársaság munkatársai vannak köztük.
Egy holland szakértői csoport már korábban Kijevbe érkezett a külügyminiszter vezetésével – írja az Index.
A maláj miniszterelnök korábban azt kérte, hogy ne nyúljanak a helyszínhez, amíg a nemzetközi szakértők meg nem érkeznek. Egyelőre azonban nem világos, hogy a nemzetközi szakértők hozzá tudnak-e majd férni a tragédia helyszínéhez. A gép ugyanis az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen zuhant le, akik az EBESZ-megfigyelőit is akadályozták a munkában.
A kijevi kormány szerint a kelet-ukrajnai szakadárok akadályozzák a malajziai repülőgép lezuhanásának kivizsgálását, és igyekeznek eltüntetni a bizonyítékait annak, hogy közük volt a tragédiához. A kabinet szombaton kiadott közleményében azt állította, hogy a szeparatisták 38 holttestet a katasztrófa helyszínéről egy donyecki halottasházba szállítottak. „Ott erős orosz akcentussal beszélő szakértők közölték, hogy ők végzik el a boncolást” – áll a közleményben. A kormány azzal is megvádolta a szakadárokat, hogy „olyan nagy méretű járműveket próbálnak szerezni, amelyeken a repülőgép roncsait orosz területre szállíthatják”.
„Az ukrán kormány hivatalosan kijelenti, hogy az Oroszország támogatásával tevékenykedő terroristák igyekeznek megsemmisíteni a bizonyítékait ennek a nemzetközi bűncselekménynek. A nemzetközi közösséghez fordulunk azzal a felhívással, hogy kötelezze Oroszországot terroristáinak visszarendelésére, valamint arra, hogy adjon lehetőséget az ukrán és a nemzetközi szakértőknek a tragédia körülményeinek körültekintő kivizsgálására” – hangsúlyozta a kabinet.
Közleményében leszögezte, hogy „nem lesz bocsánat a nemzetközi bűnözőknek, sem azoknak, akik őket kiképezték, finanszírozzák és fegyverekkel látják el”. A vizsgálat akadályairól az ukrán kormány hivatalosan tájékoztatta az Európai Unió tagországait és az Egyesült Államokat.
Kijev kijelentette továbbá, hogy minden szükséges technikai eszközt, és megfelelő szakembereket biztosított a tragédia körülményeinek kivizsgálásához, beleértve a holttestek törvényszéki kórboncnoki vizsgálatának elvégzését, valamint az elhunytak külföldre szállítást is. „Mindezt azonban a szakadárok jelenleg lehetetlenné teszik” – szögezte le a kormány.