Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
Hét képviselőcsoport lesz a jövő héten megalakuló Európai Parlamentben. A Néppárt és a Szocialisták után a brit konzervatívok által fémjelzett Európai Konzervatívok és Reformerek a harmadik legnagyobb frakció, a liberálisok a negyedikek. Két frakció is lesz az EP-ben, amely többé-kevésbé euroszkeptikus: a brit konzervatívok csoportján kívül a UKIP-es Farage alakulata is ide tartozik.
Hét képviselőcsoport lehet a jövő héten, Strasbourgban megalakuló összesen 751 főt számláló új Európai Parlamentben, ahol megválasztják majd az EP vezetőit is. A szabályok szerint a frakcióalakításhoz legalább 7 ország 25 képviselőjére van szükség.
A képviselőcsoportoknak fontos szerepük van az EP napirendjének meghatározásában, az EP elnökének, az alelnököknek, a szakbizottságok vezetőinek, és a jelentéstevőknek a megválasztásában, valamint a viták során a felszólalási idők kiosztásában.
A legnagyobb, néppárti frakció 221 tagot számlál, vezetője Manfred Weber, magyar tagjai a fideszes képviselők. Az Európai Szocialisták frakciójában 191 képviselő ül majd, magyar részről az MSZP és a DK képviselői. Vezetőjük Martin Schulz.
A harmadik legnagyobb frakció az Európai Konzervatívok és Reformereké lett 70 képviselővel, amelynek fő ereje a brit konzervatív párt, de bevették például a német euroszkeptikus AfD-t is. A frakciót Syed Kamall brit politikus vezeti.
A liberális ALDE-nak 67 képviselője lesz, a belga Guy Verhofstadt vezetésével. Az Európai Baloldalnak 52, a Zöldeknek 50 fős frakciója lesz. Magyar részről a Zöldeknél ül az LMP-s Meszerics Tamás és a PM-es Jávor Benedek. A legkisebb EP-frakció a Nigel Farage-vezette Szabadság és Demokrácia Európája elnevezésű euroszkeptikus alakulat.
További negyvenhárom képviselő függetlenként vesz részt az EP munkájában, köztük a magyar jobbikos képviselők.