Elmondta Moszkva: mit várnak el atomtöltet-ügyben
Reagáltak arra, hogy Washington bár nem törekszik nukleáris csapásváltásra, készen állnak egy ilyen forgatókönyvre.
Alekszandr Borodaj orosz állampolgárt választotta a kelet-ukrajnai szakadár „donyecki népköztársaság kormánya” miniszterelnökké. A védelmi miniszter Igor Girkin lett, akiről az ukrán SZBU kiderítette, hogy orosz titkosszolgálati ügynök. A kormány már fel is szólította a megye leggazdagabb oligarcháját az adófizetésre.
Alekszandr Borodaj orosz állampolgárt választotta a kelet-ukrajnai szakadár „donyecki népköztársaság kormánya” miniszterelnökké pénteki ülésén. Első miniszterelnök-helyettesi kinevezést kapott Andrij Purhin, a szeparatisták egyik fő vezetőjét, Denisz Pusilint, a „donyecki népköztársaság" társelnökét pedig a parlament elnökévé választották. A védelmi miniszter az az Igor Sztrelkov – valódi családnevén Girkin – lett, akiről az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) kiderítette, hogy orosz titkosszolgálati ügynök, és aki magát hétfőn a „donyecki népköztársaság” főparancsnokának kiáltotta ki. Gazdasági miniszternek Volodimir Podhornijt nevezték ki.
Az újdonsült „miniszterelnök” beszédében magát Sztrelkov közeli barátjának nevezte. A nap folyamán nyilvánosságra hozták a szakadár megye új alkotmányát, amelyet a héten hagyott jóvá a „népköztársaság parlamentje”. A dokumentum egyformán államnyelvvé nyilvánítja az oroszt és az ukránt, azzal az indoklással, hogy ez „szavatolja a kulturális sokszínűséget a donyecki népköztársaságban, és mindkét nyelv egyenlő jogú és egymást kölcsönösen gazdagító fejlődését”.
A múlt vasárnapi népszavazás eredményére hivatkozva az oroszbarát szakadárok hétfőn Donyeck, illetve a szomszédos Luhanszk megyében kikiáltották a két kelet-ukrajnai megye függetlenségét, amelyet egyelőre egyetlen állam – így Oroszország – sem ismer el.
Roman Manekin, a donyecki szeparatisták „kormányának” tanácsadója videóüzenetet tett közzé a „Novorosszija” nevű weboldalon. Ebben emlékeztette Ukrajna leggazdagabb oligarcháját, hogy május 11-én új „állam" jött létre a régióban. „Az állam egyebek mellett adót is jelent. A befizetett adókból kapják fizetésüket a közalkalmazottak, ebből a pénzből történik a nyugdíjak és a szociális ellátások kifizetése” – mondta Manekin. Szavai szerint az adókat a vállalatok fizetik be, és jelenleg a megyében lévő cégek „de jure Ahmetov tulajdonában vannak”.
„A Donyeck-medence lakosságának jelentős része azt várja Ahmetovtól, hogy fejezze ki a »donyecki népköztársaság« iránti lojalitását és szuverenitása melletti elkötelezettségét” – hangsúlyozta a "tanácsadó".
Közben pénteken az UNIAN hírügynökség tudósítója szerint az ukrán légierő Donyeck városa közelében állomásozó légvédelmi rakéta egységét „látogatták meg” gépkarabélyokkal és mesterlövész puskákkal felfegyverzett álarcos szakadárok azt követelve, hogy esküdjenek fel az egység tagjai az új „államra”. Ezt az ukrán katonák nem tették meg.