Rettenetes rémálmom volt, a macskám mentett meg…
Szívük szerint sokkal több rezsit fizetnének havonta, de ezt a regnáló mocskos kormány lehetetlenné teszi.
Véget értek a kedden, Tuzlában gyárbezárások miatt induló, több városra is átterjedő tüntetések Bosznia-Hercegovinában. A demonstráció-sorozat az utóbbi évek legsúlyosabb és legerőszakosabb elégedetlenségi hulláma volt a szövetségi országban – írja a BBC.
A demonstrációk még kedden kezdődtek: Tuzlában tízezren tiltakoztak a helyi gyárak és üzemek bezárása ellen, és a helyi vezetők lemondását követelték. A tüntetők úgy gondolták: a városvezetés szemet hunyt a privatizált vállalatok csődbe jutása felett. A tuzlai kanton vezetője, Sead Causevic péntekre hívta megbeszélésre a vállalatok képviselőit, akik ezt elutasították – írt az MTI.
Csütörtökön viszont 130 személyt szállítottak kórházba könnyebb vagy súlyosabb sérülésekkel. A tuzlaiakkal való szolidaritás jeleként péntekre több boszniai városban is tüntetést jelentettek be, például a fővárosban, Szarajevóban is.
Pénteken a tüntetők több városban felgyújtották a tartományi kormányzóság épületét, így Tuzlában, Zenicában és Szarajevóban is – a fővárosban az államelnökség épületének egyik szárnya is áldozatul esett a demonstrációknak, és a legtöbb városban a tüntetők összetűzésbe kerültek a rendőrséggel.
Az északnyugati Bihácson békés tüntetés zajlott, ám egyes források szerint a tömeg majdnem megtámadta Hamdija Lipovacát, a kanton vezetőjét, amikor az szólni kívánt hozzájuk, de a rendőrség megakadályozta ezt. Az emberek összesen harminc városban, többek közt Mostarban is az utcára vonultak. A demonstrációk folyományaként négy kanton vezetője lemondott.
A legbékésebben Banja Lukában, a Boszniai Szerb Köztársaság fővárosában zajlott a szimpátiatüntetés, ott mindössze néhány százan gyűltek össze egy demonstráló sétára.
A BBC szerint Bosznia-Hercegovinában 40 százalékos a munkanélküliség. Az ország két részre oszlik: az egységes Boszniai Szerb Köztársaságnak Banja Luka a fővárosa, a 11 kanton szövetségi államaként működő, bosnyák-horvát nemzetiségű Bosznia-hercegovinai Föderációnak Szarajevó – ahogy a két országrész által alkotott Bosznia-Hercegovinának is.