Befuccsolt Brüsszel ármánya: lesöpörte az asztalról Orbán szövetségese a legújabb őrült ötletet
December 16-án folytatódnak a tárgyalások.
Az Együtt 2014 és a szlovákiai Most-Híd vezetői, Bajnai Gordon és Bugár Béla kisebbségi oktatásról, valamint kettős állampolgárságról beszélgettek Pozsonyban – tájékoztatta az MTI-t a Most-Híd sajtóosztálya. A két párt a szélsőséges erők ellen is együtt küzdene.
A két politikus több olyan témáról tárgyalt, amelyek terén pártjaik jövőbeli szakmai együttműködése gyümölcsöző lehet – áll a szlovák-magyar párt pénteken kiadott közleményében.
A találkozón egyebek mellett szó volt a kisebbségi iskolák fejlesztéséről és a szlovák szaktárca által előkészített közoktatási törvény negatív következményeiről, vagyis arról, hogy a jogszabály az alacsony diáklétszámú vidéki iskolák, köztük több magyar oktatási nyelvű intézmény bezárását hozhatja magával.
Bugár Béla az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a kisebbségi iskolák fejlesztésével kapcsolatban megállapították, hogy a szlovákiai magyar iskolákat több helyütt kedvezőtlenül érintette a Magyarországról érkező oktatási-nevelési támogatás kifizetési módszerének megváltoztatása. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által a külhoni magyar oktatási intézményekbe járó iskolásoknak folyósított támogatást a korábbi gyakorlattal ellentétben 2011 óta nem az egyes oktatási intézmények szülői szövetségei kapják, hanem közvetlenül a szülők.
A Most-Híd elnöke elmondta: a találkozón szó esett arról, hogy a két párt a „szélsőséges erők elleni harc” terén is kész együttműködni. Ezt a szélsőséges erők mindkét országban, valamint Európában is tapasztalható megerősödése teszi indokolttá – tette hozzá. Elmondta: Bajnai Gordonnal egyetértettek abban, hogy a kettős állampolgárság kérdésének mielőbbi megnyugtató rendezése Szlovákiában mindkét fél érdeke, és nem tűr további halasztást.
„Évek óta arról hallunk, hogy a kettős állampolgárság kérdését meg fogják oldani, aztán minden egyes miniszterelnöki találkozón vállveregetésen kívül nem történik semmi” – jegyezte meg Bugár Béla, hangsúlyozva, hogy nem csak beszélni kellene a megoldásról, hanem valóban orvosolni kellene a helyzetet.