Új reménye van Ukrajnának – Magyarország nagy ellenségében találta meg
Az Európai Unió új diplomáciai vezetője rendkívül harcias.
Magyarország sikeres kétévi munkát zárt le a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Kormányzótanácsában (KT) a szervezet mostani közgyűlésével – közölte a NAÜ-höz akkreditált állandó magyar képviselő szerdán az MTI-vel.
Csuday Balázs közleményében azt írta: a kormányzótanácsi tagsághoz kapcsolódó tevékenység az elmúlt két évben a bécsi magyar Állandó ENSZ Képviselet munkájának gerincét alkotta. A tagságból eredő feladatok egyben illeszkednek az általános célkitűzések közé, melyek közül a legfontosabb a magyar külpolitika globális nyitásának konkrét tartalommal való megtöltése. Hozzátette: a KT tagság jelentős nemzetközi biztonságpolitikai dimenziója mellett különös hangsúlyt fektettek a külgazdasági vonatkozásokra. A magyar nukleáris ipar üzleti érdekeinek képviselete és promóciója folyamatos prioritást élvezett az elmúlt két évben.
Csuday Balázs tájékoztatása szerint az elmúlt egy évben Magyarország látta el a testület alelnöki feladatait, ami további befolyáshoz és lobbi-lehetőséghez juttatta. Tovább bővültek Magyarország kétoldalú kapcsolatai a nukleáris szakma különböző területein. Ezt kihasználva és a kormányciklus elején meghirdetett globális nyitás részeként, számos új üzleti lehetőséget kutattak fel a magyar nukleáris energetikai szektor részére. A nukleáris ipar fejlődése ugyanis a 2011 márciusában bekövetkezett japán atomerőmű-baleset ellenére sem állt le a világban, sőt, az előrejelzések szerint a következő húsz évben főleg Ázsiában dinamikusan növekszik az atomerőművek száma.
A baleset óta a közvélemény támogatásának visszaszerzése és a közbizalom helyreállítása érdekében a NAÜ fokozott figyelmet fordít a nukleáris biztonság és védettség területére, és számottevően megnövekedett az oktatási-továbbképzési programok jelentősége is – tette hozzá Csuday.
A NAÜ-höz akkreditált állandó magyar képviselő hangoztatta: ezt az erősödő igényt is figyelembe véve, a paksi atomerőműben az utóbbi időben olyan színvonalas képzési kapacitás épült ki, amely kiválóan használható a NAÜ képzési programjainak támogatására. E programok céljára felajánlották a paksi karbantartó és gyakorló központot, ahol a szakemberek valódi körülmények között, de sugárzásveszély nélkül gyakorolhatnak. A biztonságos reaktorüzemeltetés területén szerzett paksi tapasztalatokra elsősorban a területen új belépőnek számító, első reaktorukat építő országok részéről van érdeklődés.
A legjelentősebb képzési program keretében vietnami szakemberek képzése folyik Pakson, és hasonló együttműködési megállapodás aláírása van folyamatban Törökországgal és Szaúd-Arábiával. Egyedül Szaúd-Arábia a következő húsz évben 16 atomreaktort kíván létesíteni.
A közlemény szerint a kétéves magyar KT tagság egyik csúcspontja volt Amano Jukija NAÜ-főigazgató magyarországi látogatása 2012 nyarán. Az esemény látványos elismerése volt Magyarország aktív szerepvállalásának a NAÜ tevékenységében. Másik jelentős esemény volt idén júliusban, hogy Martonyi János külügyminisztert kérték fel a Bécsben megrendezett miniszteri szintű nukleáris védettségi konferencia elnöklésére, mivel ez volt az első alkalom, hogy a NAÜ ilyen magas szintű eseményt rendezett a szakterületen – olvasható a közleményben.