Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Románia csatlakozott a Szíriával szemben „erőteljes nemzetközi választ követelő” nyilatkozathoz, amelyet a G20-ak szentpétervári csúcstalálkozóján részt vevő 11 ország fogadott el pénteken - jelentette be hétfőn Traian Băsescu román államfő.
Az Egyesült Államok, Nagy Britannia, Franciaország, Japán és mások által aláírt dokumentum szerint egyértelmű, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének számlájára írható a Damaszkusz közelében elkövetett augusztus 21-i vegyifegyver-támadás, ezért „egyértelmű üzenetre van szükség” a „világon érvényben lévő szabályokat és értékeket durván megsértő” cselekmény után, hogy „hasonló atrocitások többé ne fordulhassanak elő”.
Băsescu szerint Románia feltétel nélkül támogatja szövetségesei álláspontját, mivel azonban nincs szó szárazföldi hadműveletekről, a tervezett katonai beavatkozáshoz ‒ megfelelő eszközök híján ‒ nem csatlakozhat. A román elnök ugyanakkor úgy vélekedett: nem kell katonai megoldáshoz nyúlni az ENSZ-megfigyelők jelentésének közzététele előtt. Már csak azért sem, mert a tervezett légi csapások nem vehetik célba Szíria vegyifegyver-raktárait és „nem lenne jó, ha a Bassár el-Aszad rezsim egyedüli esélye hatalmának megőrzésére a vegyi fegyverek bevetése maradna” ‒ tette hozzá Băsescu.
Bukarest nem szakította meg diplomáciai kapcsolatait Damaszkusszal. Románia damaszkuszi külképviseletének becslései szerint 12-14 ezer román állampolgár tartózkodik még Szíriában. Băsescu két hete úgy nyilatkozott, hogy Romániának óvatosnak kell lennie Szíriával kapcsolatban, ugyanakkor szolidárisnak kell lennie szövetségeseivel egy Szíria elleni esetleges katonai támadás ügyében.