Belga biztosjelölt: Iránnal és Oroszországgal bizniszelt – megúszta, így most Magyarországot büntetné meg
A válságkezelési és egyenlőségi bizottsági portfólióra jelölt politikus meghallgatása november 6-án lesz.
A belgák csaknem kétharmada gondolja úgy, hogy megkoronázása óta Fülöp belga király tökéletesen vagy legalábbis eléggé felnőtt az uralkodói feladathoz ‒ ismerteti a francia nyelvű közszolgálati rádióval és televízióval közösen készített felmérés eredményét a La Libre Belgique pénteki száma.
Fülöp az apja lemondásakor, július 21-én lépett trónra. Az azóta eltelt időben mutatott szereplése alapján a belgák 44 százaléka gondolja úgy, hogy elég jól, ötöde pedig úgy, hogy tökéletesen felnőtt a feladathoz.
A felmérés érdekessége, hogy a monarchia és az uralkodó megítélése szempontjából hagyományosan királypártibb Vallónia és Brüsszel, valamint az uralkodóra inkább jellemzően kritikusan tekintő Flandria eredményei között nincs szembeszökő különbség. Bár Északon kevesebben gondolják úgy, hogy Fülöp tökéletesen „belenőtt a zakóba” ‒ Flandriában 18, Brüsszelben 24, Vallóniában 23 százalék véli így ‒, az átlagosan elégedettek arányában nincs ekkora eltérés: a brüsszeliek 42 százaléka, a vallonok 46 százaléka, a flamandok között pedig 43 százalék gondolja úgy, hogy Fülöp megfelelően teszi a dolgát. Kilenc-tíz százalék véli azt, hogy nem igazán sikerült megbirkóznia a kihívásokkal, 4-6 százalék szerint pedig egyáltalán nem jó király. A válaszadók ötöde nyilatkozott úgy, hogy ennyi idő nem volt elég ennek megítélésére.
A választókorú belga lakosságra nézve reprezentatív felmérés csütörtök és hétfő között készült, 2714 embert kérdeztek meg.
Tavasszal, Beatrix holland királynő lemondását követően a francia nyelvű belga napilap szintén felmérést készített, hogy a belgák szerint II. Albertnek, Fülöp apjának meddig kellene uralkodnia. Akkor arra is kíváncsiak voltak, hogy a belgák szerint készen áll-e Fülöp az uralkodásra. Akkor a vallonok körében sokkal többen gondolták úgy, hogy igen, míg a flamandok többsége akkor még alkalmatlannak tartotta az uralkodásra.