Valóra válhat Európa rémálma: Brüsszel döntése ársokkhoz és újabb energiaválsághoz vezet

Brutális áremelkedést hozhat, ha az EU végleg hátat fordít az orosz energiahordozóknak.

Közös határozati javaslatot nyújt be az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé Szíria ügyében Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Franciaország – közölte kedden a brit miniszterelnök.
David Cameron, aki a londoni parlament alsóházának bizottsági elnökeiből álló összekötő bizottság kérdéseire válaszolt, a kedd esti meghallgatáson egyenes utalást tett arra, hogy a három hatalom a szíriai vegyi fegyverek beszolgáltatását szorgalmazó orosz felhívás komolyságát akarja próbára tenni. Cameron kijelentette: ha komoly javaslatról van szó, akkor a nemzetközi közösségnek e javaslat szellemében kell cselekednie, és ennek jó eszköze lenne egy BT-határozat. A közös határozattervezetről egyelőre csak annyit árult el, hogy annak tartalmaznia kell egy megfelelő menetrendet, és meg kell határoznia a teljesítés elmaradásának következményeit is.
Cameron – aki a nap folyamán telefonon beszélt Barack Obama amerikai és François Hollande francia elnökkel – az alsóházi bizottság előtt kijelentette: az orosz javaslatot „feltétlenül érdemes megvizsgálni”, ám meg kell győződni arról is, hogy Moszkva „nem csupán időt akar-e nyerni” Bassár el-Aszad szíriai elnök számára. A brit kormányfő szerint „jelentős előrelépés lenne”, ha a világ egyik legnagyobb vegyifegyver-arzenálját sikerülne felszámolni. Kijelentette ugyanakkor, hogy Nagy-Britanniának és szövetségeseinek „szkeptikusnak kell maradniuk” az orosz javaslattal és annak kedvező szíriai fogadtatásával kapcsolatban.
A szíriai vegyi fegyverek beszolgáltatásának elvi lehetőségére már előző napi londoni sajtóértekezletén utalt John Kerry amerikai külügyminiszter. Kerry, aki hétfőn William Hague brit külügyminiszterrel tárgyalt, a megbeszélések utáni sajtótájékoztatóján – arra az újságírói kérdésre, hogy Aszad tehet-e még bármit a katonai csapás megelőzésére – azt mondta: ehhez az szükséges, hogy a szíriai kormány vegyifegyver-arzenálja „minden egyes darabját” beszolgáltassa a nemzetközi közösségnek „a következő egy hétben”, lehetővé téve a teljes leltárt. Hozzátette ugyanakkor: nem számít arra, hogy Aszad ezt megteszi.
A keddi brit sajtó amerikai kormányforrásokból származó egyöntetű értesülései szerint Kerry e londoni kijelentése a brit és az amerikai diplomáciát egyaránt váratlanul érte. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nem sokkal John Kerry felvetése után jelentette be azt a hivatalos orosz javaslatot, hogy Szíria helyezze nemzetközi felügyelet alá vegyifegyver-készletét egy amerikai katonai csapás elkerülése érdekében.
Jóllehet David Cameron a keddi parlamenti meghallgatáson a háromhatalmi BT-határozat keddi beterjesztéséről beszélt, a BBC-nek név nélkül nyilatkozó brit kormányzati források azonban valószínűtlennek nevezték, hogy még kedden egyezség jön létre a brit–amerikai–francia tervezet szövegezéséről.
A BBC forrásai szerint még arról is folynak az egyeztetések, hogy milyen típusú – kötelező jellegű, és nem teljesítés esetén katonai beavatkozást engedélyező, vagy csak békés rendezést lehetővé tévő – határozattervezet kerüljön a BT asztalára.
Frissítés (21:36):
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának is jóvá kell majd hagynia a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá vonására vonatkozó orosz javaslatot – szögezte le kedden John Kerry amerikai külügyminiszter egy, a Google+ szervezésében tartott fórumon.
Az amerikai diplomácia vezetője megerősítette: várja, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter még kedden elküldje Washingtonba az indítvánnyal kapcsolatos elképzeléseit, amelyeket az amerikai kormány meg fog vizsgálni.
Az ENSZ New York-i székházában bejelentették, hogy elnapolják a Biztonsági Tanács délutánra kitűzött ülését, miután Oroszország visszavonta kérelmét, hogy tartsanak sürgős tanácskozást zárt ajtók mögött.