„A Habsburg-monarchiában még nem volt tiltott a cannabis”
2013. augusztus 06. 12:12
Aktivizálta magát a monarchista Fekete-Sárga Szövetség (SGA) Ausztriában, programjuk már készen áll. A párt egyik vezetője, Alexander Šimec nem csak Ausztriában, de valamennyi közép-európai államban is vissza kívánja állítani a királyságot. Egyéb szokatlan céljaik is vannak: erősítenék a magyar, a cseh vagy az olasz nyelv oktatását Ausztriában, közvetlenné tennék a demokráciát, valamint legalizálnák a cannabis használatát. Szerinte az utóbbi amúgy is egy virtigli monarchista követelés. Techet Péter interjúja.
2013. augusztus 06. 12:12
p
0
0
118
Mentés
Milyen Ausztriában szeretne négy év múlva élni?
Négy éves távlatban megelégednénk azzal, ha Ausztria mai határai között létrejönne egy nagyhercegség.
Az igazi vágyállamuk azonban nagyobb, mint a jelenlegi Ausztria.
Célunk, hogy minél több közép-európai állam csatlakozzon aztán egy új monarchiához.
Ausztria majdnem száz éve már köztársaság. A lakosság többsége már elfogadta ezt az államformát: a második köztársaság Európa egyik legsikeresebb állama. Miért kísérleteznének az osztrákok egy idejétmúlt államforma visszaállításával?
A monarchiát én nem idejétmúltnak, hanem időtállónak nevezném. Évszázadokon át voltunk királyság, a köztársaság pedig nincs még száz éves sem. Ráadásul Ausztria 1933 és 1945 között, a náci időszakban is köztársaság volt, így sok okunk nincs büszkének lenni rá. Ráadásul a köztársaság évtizedeken át nem jólétet, hanem polgárháborút, bizonytalanságot jelentett az osztrákoknak. Mai jólétünknek sem a köztársasági államforma az oka, maga a köztársaság nem is lenne képes fenntartani, biztosítani azt.
Pártjuk honlapján egy olyan térkép szerepel, amelyen Magyarország, Horvátország vagy egész Erdély is része ennek a közép-európai államnak. Egy mai átlag osztrák szavazó azonban nem inkább egyszerűen Kelet-Európára gondol, ha ezen országok neveit hallja?
Sokaknak talán tényleg csak Kelet-Európa jut eszükbe, ha az egykori Habsburg-monarchia utódállamait hallják. De a vasfüggöny mégiscsak már negyedszázada a múlt része, így a térség országai, lakosai talán újra közelebb kerültek egymáshoz az elmúlt évtizedekben.
Ausztriának lenne bármiféle előjoga a többi országgal szemben?
A helyreállítandó közép-európai monarchia szabad országok, szabad népek együttműködését jelentené, így egyetlen tagországnak, népnek se lennének előjogai.
Ki lenne a király?
Támogatja a Habsburg-család egyáltalán a mozgalmukat?
A legitim trónörökösnek, a Salzburgban élő Habsburg Károlynak mi a véleménye?
Nem csak királyjelöltre, de szövetségesekre is szükségük lehet. Hogyan viszonyulnak a többi osztrák párthoz?
Nem csak királyságot akarnak, de közvetlenebb demokráciát is. „A királyság a demokrácia megkoronázása” – hirdeti egyik plakátjuk. Miért is?
Pártprogramjukban a könnyű drogok legalizálását is szorgalmazzák. Ez mennyire monarchista követelés?
Mi lesz a következményük a Magyar Péter-féle hangfelvételeknek? Elhozza-e Donald Trump a békét? Talpra áll-e az európai és a magyar gazdaság? Dévényi István és Gajdics Ottó vitája.
A terrorfenyegetettség miatt Ausztria a második legmagasabb készültségi szint mellett növeli a rendőri jelenlétet és szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezet be az ünnepi vásárokon.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 118 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MacElek
2013. augusztus 07. 01:44
"Elsősorban a Habsburg-család valamely tagjára gondoltunk"
Csak nem a Gyuri? Menjél már, nem való az királynak! Már a vöröskereszt is sok neki.
Egyébként is nektek császárotok volt, nem királyotok. Királyunk az csak nekünk volt.
"Pártjuk honlapján egy olyan térkép szerepel, amelyen Magyarország, Horvátország vagy egész Erdély is része ennek a közép-európai államnak."
Az legfeljebb csak akkor lesz úgy, ha elfoglaljuk Ausztriát.
"Célunk, hogy minél több közép-európai állam csatlakozzon aztán egy új monarchiához."
Kösz nem. Egyszer már csatlakoztunk, és aztán két szabadságharccal sem tudtunk kikeveredni belőle.