Olvasom a Telex-en, hogy „a magyarok fele olyan településen él, ahol a jövedelem nem éri el az országos átlagot”. Zseniális
Egyes statisztikai állítások elsőre meghökkentőek, ám valójában triviális matematikai tények.
A kiszivárogtatás tervével vállalt munkát legutóbbi munkahelyén Edward Snowden, a szökésben lévő amerikai informatikus, akit hongkongi politikusok segítettek – állítja keddi számában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap. Kínában elítélik az amerikaiak fellépését Snowden ellen.
Snowden korábbi nyilatkozata szerint azért vállalt munkát az NSA-nak bedolgozó Booz Allen Hamiltonnál, hogy a kiterjedt amerikai megfigyelésekre vonatkozó információkat begyűjtse, és azokat később a médiának kiszivárogtassa. A cégnél olyan számítógépek sorához volt hozzáférése, amelyekbe az NSA a világ különböző pontjain tört be - mondta. Alig három hónapig dolgozott a vállalatnál.
Az SCMP arról is ír, hogy Albert Ho, a hongkongi törvényhozás demokrata párti tagja, és ügyvéd volt az, aki munkatársát, Jonathan Mant kérte fel, hogy csatlakozzon Snowdenhez arra az esetre, ha megkísérelnék az amerikait őrizetbe venni. Man előtte is együttműködött a Hongkongban egy magánszálláson magát meghúzó Snowdennel. A hongkongi politikussal Snowden korábban együtt vacsorázott egy másik ügyvéd társaságában. A beszélgetés témája az volt, hogy sorra vegyék, milyen jogi lehetőségei vannak Snowdennek, aki főként arra volt kíváncsi, hogy ha elfogják, előfordulhat–e, hogy óvadék ellenében sem védekezhet szabadlábon, valamint szükség esetén megengedik–e neki, hogy távozzon.
A következő napon Eric Holder amerikai igazságügy–miniszter kapcsolatba lépett hongkongi kollégájával, Rimsky Jüennel a kiadatás részletei ügyében, és Holder állítólag arra sürgette a városvezetést, hogy tartsa tiszteletben Washington kérését, és vegye őrizetbe a hazájában – egyebek közt – kémkedés miatt eljárás alá vont Snowdent.
Albert Ho pénteken egy meg nem nevezett magas rangú kormányzati illetékessel folytatott fél óránál rövidebb megbeszélést, Snowden pedig egy ismeretlen közvetítőtől olyan tartalmú üzenetet kapott, amely szerint elhagyhatja a várost, nem fogják feltartóztatni. Snowden szombat reggel Hongkong elhagyása mellett döntött, ahonnan Moszkvába repült - írja forrásaira hivatkozva az SCMP. Jelenlegi tartózkodási helyét nem tudjuk pontosan, valószínűleg még Moszkvában van, ahonnan Ecuadorba kíván távozni, ahol politikai menedékjogot kaphat.
Eközben a többi kínai lap arról ír mai lapszámában, hogy Washington erőfitogtatással kíván úrrá lenni a külpolitikai válságon, és saját érdekeiknek megfelelően igyekeznek eltorzítani az igazságot. Az SCMP online közvélemény-kutatásának kérdése, hogy „ön szerint az Egyesült Államok menedéket adna-e Snowdennek, ha kínai kiszivárogtató lenne, aki Peking titkait árulta volna el?” Helyi idő szerint kora délutánig a válaszadók 93:7 százaléka gondolta úgy, hogy: igen.